Odbory volají na poplach: Chtějí stažení sociální a zdravotní reformy

13.05.2011 14:26

Odbory zase pohrozily kvůli reformám. Vláda podle nich ty dosavadní musí přepracovat anebo zastavit. Pokud se tak nestane, jsou odbory připraveny přistoupit k razantním akcím. Přitom již na 21. května plánují uskutečnit v Praze demonstraci proti vládním reformám. Přijde na řadu tedy stávka?

Odbory volají na poplach: Chtějí stažení sociální a zdravotní reformy

Odboráři požadují po předsedovy vlády Petru Nečasovi zastavení sociální a zdravotní reformy. Návrhy zákonů, které má kabinet připravené, by se podle odborářů neměly projednávat ani na vládě ani v Poslanecké sněmovně.

„Jsou špatné připravené a ohrozí životy nejchudších lidí," podotkl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Nečase k přepracování reforem prý vyzval otevřeným dopisem. Vláda prý vůbec připomínky odborů nezapojila.

„Jestli to neudělají, pak je to otázka další, že musí lidé v téhle zemi položit otázku, jak je tato vláda vůbec kompetentní a co vlastně pro lidi přepravuje, a nenechat se ukolébat tím, co jim říkají, že se nebude nic měnit. To prostě není pravda," řekl dále Zavadil.

Odborům na zdravotnické reformě vadí například to, že řádně nedefinuje standard a nadstandard, za který by si lidé připláceli. Podle nich by dokonce mohla nastat situace, že by si pacient hradil celou péči sám. Vadí jim i záměr ministerstva zdravotnictví snížit počet lůžek v nemocnicích.

Žitníková: Úřadů práce je málo. Nestihnou to    

Na sociální reformě odboráři kritizují mimo jiné skutečnost, že by vyplácení sociálních dávek mělo být převedeno z obcí na úřady práce. "Obcí je 2500, úřadů práce 400," řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Tomu odpovídá i počet zaměstnanců. Podle odborů se tím zhorší dostupnost pro občany.
    

Sociální reforma také zavádí změny v příspěvcích na pomůcky a dopravu pro postižené či v posuzování jejich zdravotního stavu. Rodiny postižených tak podle odborů přijdou měsíčně řádově o tisíce korun.

Odbory proto podle šéfa ČMKOS o zdravotní a sociální reformě nechtějí na příští schůzce tripartity 20. května jednat. O tom, že by jednání opustili jako při schůzce poslední, ale neuvažují. Budou se tam probírat ještě reformy důchodová a daňová, a u toho naopak odboráři být chtějí.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…