Nyní, už jako premiér, Petr Nečas prohlásil, že je třeba zabránit některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu. A jako příklad uvedl „moderní politickou módu dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy“. Tento výrok se nelíbí ani jeho spolustraníkům.
Před čtyřmi lety Nečas Tibet proti Číně podpořil
Co se za těch pár let změnilo? Znamená to, že tehdy Nečas vládní prohlášení podpořil, protože „dalajlámismus“ byl v módě, ale dnes už není, a tak otočíme o sto osmdesát stupňů? „Změnu postoje premiéra Nečase si nedovedu vysvětlit a jsem jím lidsky zklamán,“ řekl ParlamentnímListům.cz tehdejší místopředseda vlády a exministr životního prostředí Martin Bursík, který prohlášení k aktuální situaci v Tibetu vládě 17. března 2008 předložil. Kabinet Mirka Topolánka tehdy odsoudil násilí na demonstrantech a vyzval čínskou vládu k jeho zastavení. Bursík potvrdil, že Petr Nečas pro vládní prohlášení zvedl ruku.
Schwarzenberg označil výroky za úlet
Premiér si za svůj výrok vysloužil kritiku nejen od mnoha politiků z vládní TOP 09 a opozice, ale také od ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. „Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy," prohlásil. "Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda," dodal šéf české diplomacie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová