Průzkum, který postraší vládu: Česko na úrovni bankrotujících zemí

02.01.2013 6:32 | Zprávy

Naše země kráčí špatným směrem. Podle průzkumu Eurobarometru si to myslí rekordních 75 % Čechů. O něco hůř jsou na tom už jen bankrotující země jako Španělsko či Řecko. Soud politologa Zdeňka Zbořila je jasný, totální ztráta důvěry v politiky způsobená nekonečnými aférami a vládními krizemi.

Průzkum, který postraší vládu: Česko na úrovni bankrotujících zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Agentura EU pro výzkum veřejného mínění Eurobarometr se v členských státech v rámci velkého průzkumu ptala i na otázku, zda vývoj v dané zemi jde správným, či špatným směrem. Výsledky České republiky nejsou vůbec povzbudivé, pohybujeme se až na samém konci žebříčku ve společnosti krachujících zemí s obrovským zadlužením a nezaměstnaností. Nespokojenost dosahuje desítkek procent.

Průměr v celé Evropské unii je 56 % pro špatný vývoj, respektive 24 procent respondentů pro správný vývoj. Jak bylo zmíněno, negativní pohled na to mají tři čtvrtiny obyvatel naší země. O opaku je přesvědčeno pouze dvanáct procent respondentů.

V počtu procent obyvatel, kteří věří v příznivý vývoj, je tedy Česko v celé EU čtvrté od konce. Ve Španělsku je to 10% a v Řecku a na Kypru s nadějí vyhlíží budoucnost jen shodná 4% účastníků celoevropského průzkumu. Pro zajímavost, ve výrazně chudším Bulharsku čeká lepší budoucnost podle průzkumu 27% obyvatel, na našem „bratrském" Slovensku 23%.

Celý průzkum ZDE

Těžká krize důvěry

Často zavedený názor, že si to lze vysvětlit zvykem Čechů na všechno „remcat“, podle politologa Zdeňka Zbořila v tomto případě uplatnit nelze. „Desítky průzkumů, které k tomuto již byly provedeny, vypovídá o povaze politického režimu a vlastně všechny vypovídají o nejnižší popularitě a neoblíbenosti vlády,“ uvádí Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka, Jaroslav Huk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

17:14 Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

Petr Fiala jako nejlepší český premiér polistopadové historie? Podle ministra zahraničí Jana Lipavsk…