Zeman navrhl davu na náměstí přísné opatření. Mluvil i o Nečasově mrtvole a Gottwaldovi

17. 10. 2013 9:04

Při cestě po Středočeském kraji přijel prezident Miloš Zeman také do Kutné Hory. Středeční podvečer mu naslouchalo zhruba přes tři stovky lidí. A o dotazy nebyla nouze. Prezident musel odpovídat, proč podporuje zemanovce, co s padesátiletými nezaměstnanými, proč zmizely peníze na důchody v dostavbě Temelína a jakého důchodového pilíře se účastní. Došlo i na výzvu politikům, aby třetinu svého platu odevzdali ve prospěch zadluženého rozpočtu.

Zeman navrhl davu na náměstí přísné opatření. Mluvil i o Nečasově mrtvole a Gottwaldovi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman diskutoval s občany v Kolíně

Anketa

Dělá Miloš Zeman svou práci dobře a k užitku České republiky?

75%
25%
hlasovalo: 12823 lidí

Zeman nezapomněl vyzvat voliče, aby vyjádřili svůj hlas ve volbách. „Nemám rád zbabělce a myslím si, že ten, kdo nejde k volbám a vím, že jsou to velice tvrdá slova, je svého druhu zbabělec. Nadává v hospodě, nadává u televize, ale aby věnoval dvě minuty vzácného času jít do volební místnosti, hodil tam svůj lístek, pokud možno v obálce, to ho ani nenapadne. Znovu vás prosím, jděte k volbám,“ řekl davu prezident Miloš Zeman.

Proč podporujete stranu zemanovců?

Po těchto slovech se ozval bouřlivý potlesk. Po nedlouhém projevu následovala diskuze, mezi prvními se do ní přihlásila mladá žena: Myslím si, že jakožto prezident byste měl být nestranný a přitom vyjadřujete podporu Straně práv občanů - zemanovci.

„Byla jste tu od začátku? Slyšela jste, že bych vyjádřil podporu jakékoliv straně? Mohu vás ujistit, že jsem ani na podobných shromážděních v mnoha dalších městech nikdy nevyslovil jméno žádné politické strany,“ odpověděl Zeman.

Fotogalerie: - Zeman ve Středočeském kraji

Prezident zahájil třídenní návštěvu Středočeského ...
Prezident Miloš Zeman si  prohlédl příbramskou nem...
Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Stř...
Miloš Zeman diskutoval s občany v Kolíně
Na kolínské náměstí dorazilo na pět set lidí
Setkání s prezidentem v Kolíně se neslo v přátelsk...

Dodal také, že prezident má být nadstranický, ale ne nestranický, protože prezident jako každý jde k volbám a má na to stejné právo jako každý jiný občan republiky. Opět se ozval potlesk.

Zavedl bych volební povinnost jako za Masaryka

Během odpovědí také uvedl, že kdyby byl diktátor, což není, zavedl by volební povinnost stejně jako za Tomáše Garrigue Masaryka a jak to nyní funguje například v Belgii, Lucembursku nebo Austrálii.

„Jakého důchodového pilíře se jako prezident budete účastnit? My jsme sedmdesáté ročníky, jedni z nejsilnějších, kteří tu teď nejvíce pracují a patříme mezi ty, co důchody už nedostanou. Vy a Václav Klaus jste v devadesátých letech tvrdili, že máme peníze na padesát let důchodů. Pak jste je ale vzali, dostavěli za ně Temelín a peníze se nevrátily. Jak tohle budete řešit?“ ptal se muž prezidenta.

„Já jsem důchodcům žádné peníze nevzal a nejsem si jistý, zda je vzal Václav Klaus,“ bránil se Miloš Zeman a pokračoval: „Od roku 1948 byl bohužel zrušen samostatný penzijní fond a z něho vybrané prostředky byly převedeny do státního rozpočtu. Můžeme obvinit Klementa Gottwalda, ale tím si nepomůžeme.“

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Miloš Zeman  se Šimonem Perésem po příjezdu do pre...
Miloš Zeman a Šimon Perés během slavnostního cerem...
Miloš Zeman tiskne ruku Šimonu Perésovi
Miloš Zeman s prezidentem Izraele Šimonem Perésem
Miloš Zeman s premiérem Benjaminem Netanjahuem
Český prezident pokládá věnec u památníku Theodora...

Odevzdávám třetinu platu na dluh státu, řekl prezident

Uvedl, že dostavba Temelína nemá s důchodovým systémem nic společného a odpověděl, že je jako starobní důchodce v prvním pilíři a pobírá penzi čtrnáct tisíc korun měsíčně. „Zavázal jsem se, a to plním, že dávám třetinu svého platu, to je třicet tisíc korun měsíčně na ztrátu státního dluhu. Je to kapka v moři a neříkám, že to něco zachrání, ale je to symbol, prezident by si měl dobrovolně snížit plat o třetinu - a zároveň je to jemná výzva senátorům, poslancům a dalším, aby učinili totéž,“ sdělil a následoval hlasitý potlesk.

Během svého projevu také řekl, že kdo nevolí, volí, ale vlastně o tom neví. A přidal příklad. Česká Ústava podle něj nezná dolní mez volební účasti a kdyby k volbám šel jeden jediný člověk a vhodil svůj lístek do urny, tak jím vybraná strana získá sto procent hlasů: „To se teoreticky může stát. Prakticky se stává, že k volbám jde asi čtyřicet procent voličů a šedesát jich zůstane doma. Myslí si, jak tím potrestali nějakou stranu a vůbec neumějí počítat. Protože jejich hlas nepropadne, ale rozdělí se mezi ty strany, které se dostaly do Parlamentu včetně těch, které by třeba nikdy nevolili. Ten, kdo nevolí, volí, ale neví o tom - a to je to nejhorší,“ vysvětlil prezident.

Fotogalerie: - Zeman v Moravskoslezském kraji

Miloš Zeman v Ostravě
Miloš Zeman spolu s hejtmanem Moravskoslezského kr...
Prezident hovoří k občanům. V pozadí ministr vnitr...
Přítomen byl i ostravský primátor Petr Kajnar (na ...
Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák
Krizi na Ostravsku by mohl změnit jihokorejský inv...

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Na nezaměstnanost se ptali i v Kutné Hoře

Kutnohorští od něj dále vyslechli, že lidé nesmějí žít v bídě a nouzi, a proto byla zavedena minimální mzda. Když na jednání tripartity probírali minimální mzdu, přišel tehdejší předseda vlády Petr Nečas. „Řekl, že zvýšení minimální mzdy projde jen přes jeho politickou mrtvolu. Jak vidíte, tak se i stalo,“ rozesmál přihlížející Miloš Zeman.

Nezaměstnaná padesátiletá žena chtěla vědět, co má dělat, když je pro zaměstnavatele už neperspektivní a stará. „Je pravda, že tento problém se týká téměř všech lidí po padesátém roce a může se řešit například daňovými úlevami. Na druhé straně si myslím, že duševně normální zaměstnavatel, pokud nejde o fyzicky náročnou profesi, si vybere raději zkušeného pracovníka s odrostlými dětmi, což jsou lidé po padesátce. Když chcete zkušeného instalatéra, tak jste daleko radši, když k vám přijde fachman než učeň, který vám rozbije potrubí,“ řekl prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policisté mohou zůstat v klidu, hlásí Hamáček. Vláda odmítla návrh komunisty Ondráčka

15:57 Policisté mohou zůstat v klidu, hlásí Hamáček. Vláda odmítla návrh komunisty Ondráčka

Změny ve výsluhách policistů podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nehrozí. Vláda dnes zaujala o…