Lidem nad padesát let, kteří přijdou o práci, čím dál více hrozí, že se důchodu dočkají na úřadu práce. V této věkové kategorii je zaměstnáno přibližně jen 60 procent z nich a navíc se zvyšuje věk pro odchod do důchodu. Pokud se trend čím dál nižší zaměstnanosti lidí po padesátce nezmění, poroste počet lidí závislých na dávkách, kteří navíc nebudou aktivně přispívat na sociální a zdravotní pojištění.
Podle socioložky Jiřiny Šiklové ale není chybou vlády, že v této situaci rozhodla o zvýšení věku pro odchod do důchodu. „Vláda nemůže řešit nic, co je praxí volného trhu,“ upozorňuje Šiklová pro ParlamentníListy.cz, že těžko může vláda rozhodnout o zaměstnávání lidí nad padesát let. „Je dobré, aby ti lidé byli déle zaměstnáni, protože tím, že se prodlouží věk dožití člověka, tak by byli po skončení pracovního procesu pětadvacet až třicet let v důchodu,“ říká Šiklová.
Náměstek fandí zaměstnávání osob do co nejvyššího věku
Socioložka Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity poukazuje na to, že padesátníci jsou jen jednou takto postiženou skupinou a bez práce je spousta lidí. „Není tedy otázka, jak najít pracovní místa pro seniory, ale jak vůbec najít pracovní místa, tj . řešením je spíše oživení celé ekonomiky, z čehož pak budou senioři požehnaní stejně jako zbytek společnosti,“ míní pro ParlamentníListy.cz Vidovićová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník