Blažek jednal v Moskvě. Zpečetil tam osud Torubarova?

30.05.2013 7:12

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) byl v polovině března v Moskvě na služební cestě. Se svým ministerským protějškem Alexandrem Konovalovem jednal mimo jiné o vydávání osob. Měsíc na to podepsal vydání podnikatele Alexeje Torubarova zpět do Ruska. Ačkoli Blažek jakoukoli spojitost mezi kauzou a návštěvou odmítá, server Lidovky.cz spekuluje o tom, že cesta mohla zpečetit Torubarův osud.

Blažek jednal v Moskvě. Zpečetil tam osud Torubarova?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Hlavním bodem návštěvy v Rusku bylo setkání s ministrem spravedlnosti Alexandrem V. Konovalovem. Kromě jednání o konkrétních problematických případech mezinárodní justiční spolupráce v oblasti rodinného práva bylo důležitým tématem v Moskvě také vydávání osob k trestnímu stíhání.

"Delegace ministerstva ČR vedla také několik jednání se zástupci politického a konzulárního úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě. I zde se velká část debat soustředila na extradiční řízení a souvislosti s ruským trestním právem," uvedlo dále ministerstvo.

O Torubarovi prý řeč nebyla

Ministr Blažek odmítá, že by při jednání s jeho protějškem padlo jméno podnikatele Torubarova. "Nikdy, což je lehce prokazatelné, mluvili jsme spolu vždy jen mezi asi šestnácti očima. Jediné konkrétní téma s ruským kolegou bylo téma Hromádková (únos Anny Hromádkové matkou do Ruska, pozn red.)," řekl Blažek serveru Lidovky.cz.

Výsledky jednání nejsou známé. Jisté je jen to, že přesně měsíc po návratu z Moskvy, tedy 16. dubna, Blažek podepsal Torubarovu extradici do Ruska. A to i přes nedokončené azylové řízení. Několik českých ministrů v čele s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) pak proti vydání podnikatele zasahovalo na poslední chvíli přímo na letišti, ale byznysmena už se jim z letadla vytáhnout nepodařilo.

Rodina Torubarova se bojí o jeho život. V Rusku jej stíhají kvůli údajnému vydírání důstojníka tajné služby Andreje Čumanova a podvodů. Podnikatel tvrdí, že Čumanov naopak vydíral jeho a že je jeho stíhání vyrobeno na zakázku. Blažek se s žádostí o informace obrátil přímo na Konovalova, ale odpovědi se zatím nedočkal.

Ministerstvo zahraničí hodnotí rozhodnutí resortu spravedlnosti jako selhání.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…