Blbý otázky na přesdržku, pokáral nás herec Landovský. A hovořil o knížeti

17.01.2013 6:17

Svéráz národního láteření a populární herec Pavel Landovský se nyní vyjádřil k prezidentským volbám jasně a bez urážek. Karel Schwarzenberg má podle něj pro funkci hlavy státu nejlepší předpoklady, Miloši Zemanovi prý nevěnuje pozornost.

Blbý otázky na přesdržku, pokáral nás herec Landovský. A hovořil o knížeti
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pavel Landovský

Anketa

Takže tedy... Kdo má být prezidentem?

70%
hlasovalo: 149891 lidí

„Člověk, který organizoval opoziční smlouvu, mi vadí. Nemám rád lidi dvojaký. Mám to vyřešené, ale pomlouvat nikoho nebudu. Mně pan Zeman nemá, co by řekl, abych mu věnoval pozornost. Proto se o něj nezajímám,“ sdělil nyní ParlamentnímListům.cz herec Pavel Landovský, jenž je letitým dobrým přítelem prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. I dál hovořil bez urážek a až na konci se trochu rozjel, ale vždy dodal, že bez urážky.

Dloubání do Karla!

„Samozřejmě, že chci na Hradě Karla Schwarzenberga, vždyť jsem ho už od začátku do toho nutil a dloubal do něj,“ řekl dál Landovský a pokračoval: „Znám ho déle než všichni a myslím si, že jeho čestnost a spravedlnost je zavazující a o tomhle by lidé neměli přemýšlet. Kněžnu znám taky. Vždyť jsem byl přítomen u toho, když se rozváděl. A byli jsme dost dlouho kamarádi, abych měl tyto věci v hlavě srovnané.“

Vzápětí se ale herec rozčílil, proč mu novináři kladou tyhle otázky. „Čili tyhle vaše blbý otázky jsem měl vyřešený, ještě než jste je vyslovil. Neurážejte se, ale klást takový otázky je koledování si o přes držku. No, tak jste to odsral za všechny, tak se neurážejte,“ doplnil. Současnému dění v politické sféře prý nevěnuje moc pozornosti. O amnestii prezidenta Václava Klause si ale myslí, že je to naprostá, nedomyšlená a populistická blbost a už aby bylo jeho hradní dobrodružství za námi.

Návrat do minulosti

To zhruba před rokem ukončil Pavel Landovský každou větu vulgarismem a jeho promluvy byly plné dobytka a pohlavních orgánů. Smál se, když ho novinář provokoval, proč nekandiduje taky, a říkal, že by na Hradě moc dobrou službu národu neudělal, protože by každý den musel někoho preventivně poslat do prdele. „Jestli toho klábosení nějak zneužiješ, rozbiju ti hubu, ale klackem!“ Poznamenal taky a pak se na své chalupě rozpovídal o náklonnosti ke Karlu Schwarzenbergovi: „Soused odnaproti je skvělej chlap. Často spolu kecáme přes plot, a když tady byl naposledy na návštěvě Schwarzenberg, povídali si skoro hodinu. Dost si rozuměli. Zkrátka hospodáři. Jinak tady bydlí spousta blbců.“

Vzpomněl si i na některé historky z mládí. „Schwarzenberg má výchovu, že krást se nemá. Před tím, než po válce odešel do Rakouska, bydlel v Čimelicích. Žrát nebylo co, hrozili jim vzít potravinový lístky a zabijačky byly zakázaný. Jak mi říkal, kněžna si ale věděla rady. Vzala zástěru, vylezla na dvůr, podřízla páva a už se pekl. Na okrasnou zvěř se totiž zákaz zabijaček nevztahoval, takže žrali pávy. Když se pod to dá trochu vepřovýho sádla, prý je to maso jemný jako husa. Bylo to ústavní, takže ani v tý strašný době žádný zákony neporušoval,“ vyprávěl.

Schwarzenberg Masarykem

„Některý Slováci nazývali každýho prezidenta Masarykem a mělo to téměř hierarchickou šlechtickou posloupnost. Keď bol Masarykom Masaryk, bolo dobře, ale keď prišiel Masaryk Beneš a pak ještě Hácha, išlo to s kopca. Keď sa pak stal Masarykom Gottwald, to už nebolo k vydržanie, to už nešlo. Takhle to říkali. Ten terminus se mi líbí,“ podotkl Landovský s tím, že teď by byl dobrým Masarykem právě Karel Schwarzenberg, protože má na rozdíl od ostatních čistý morální profil a nadhled šlechtice kříženého se sedlákem.

Když po podpisu Charty 77 a několikanásobném krátkém pobytu ve vazební věznici Pavel Landovský v roce 1979 odjel do Rakouska a začal hrát ve vídeňském Burgtheatru, právě Schwarzenbergovi mu hodně pomáhali. Například ho k sobě zvali na Vánoce, ale i při jiných příležitostech. Změnu režimu v roce 1989 označuje za přechod od demokracie s husí kůží na demokracii s lidskou tváří. Lanďákovi je dnes už šestasedmdesát. V mládí nebyl přijat na střední školu, vyučil se nástrojařem a pak absolvoval strojnickou průmyslovku. Čtyřikrát se pokoušel o přijetí na Divadelní fakultu AMU. Nakonec šel k divadlu jako elév. V letech 1960 až 1976 byl v angažmá v divadlech v Šumperku, Klatovech, Pardubicích a nakonec v Činoherním klubu v Praze. Asi nejvíc ho proslavily filmové role, jako postava venkovského balíka Tondy z Utrpení mladého Boháčka, anebo majora Terazkyho z Černých baronů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…