Bohuslav Sobotka v Plzni: Kdyby místo škrtů na vládě radši řešili, jak čerpat z EU

29.04.2013 21:17

REPORTÁŽ Celý den pobýval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na Plzeňsku. Ať již navštívil seniory, vysokoškoláky nebo odboráře, hovořilo se o podobných tématech – důchodové reformě, úřadech práce, nezaměstnanosti a podpoře českých firem a pomoci jim na zahraniční trhy.

Bohuslav Sobotka v Plzni:  Kdyby místo škrtů na vládě radši řešili, jak čerpat z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Při besedě se zhruba 50 studenty Ekonomické fakulty Západočeské univerzity nejprve hodnotil současný stav naší republiky: „V lednu tohoto roku jsme měli 585 tisíc nezaměstnaných, nejvíce v naší historii. Většina okolních zemí zaznamenává růst, ale naše ekonomika je v krizi, což zavinila špatná vládní politika. Vláda by se měla zamyslet, zda tato cesta je optimální. Neumíme zadministrovat zdroje z Evropské unie a reálně nám hrozí, že přijdeme až o sto miliard korun. Výrazně se omezila spotřeba v rodinách. Proškrtali jsme se do dlouhodobé recese.“

Vládu nemá zajímat slučování ministerstev

Vláda se nemá podle Sobotky zabývat slučováním ministerstev a převodu jednotlivých agend, ale věnovat se především penězům z Evropské unie. „Ušetříme jednoho ministra, ale zas musíme rozšířit počet náměstků. Proto spojování například ministerstva dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu  v jakýsi megaúřad nemohu podpořit a nevidím v tom žádné úspory.“

Armáda je expedičním sborem

Na dotaz studentů, jak by omezil daňové úniky, uvedl: „Co se týká daně z přidané hodnoty, jednoznačně tvrdím, že je potřeba zavézt registrační pokladny. Nelegální obchod s pohonnými hmotami zase utlumíme podstatným snížením firem, které je dováží a zavedením vysoké kauce. A alkohol? Obchodníci by měli mít speciální licenci a státní správa by měla v případě potřeby okamžitě konat včetně bezprostředního uzavření problematické prodejny. No a významná jsou přirozeně také majetková přiznání.

Velké finanční částky jsou podle předsedy ČSSD v armádě a jejich zakázkách. Stále podle něj není jasné, jak se má profilovat. „Na rozdíl od například Polska, kde je armáda vyloženě obranná, je ta naše spíše expediční…“

Ke školství mj. uvedl: „ Vychováváme nezaměstnané, ty pak dva až třikrát rekvalifikujeme a pak shledáme, že pro ně stejně není uplatnění nebo ti lidé jdou do jiného oboru. To není dobré a je třeba to již razantně změnit.“

Exministr Drábek zdevastoval Úřady práce

Velké diskuse, a to jak mezi studenty, tak následně mezi odboráři, byla situace kolem úřadů práce. Ty jsou podle Bohuslava Sobotky rozložené a zdevastované a omezily se jen na vydávání sociálních dávek – na víc už nemají čas. „Agenda se převedla na ministerstva, úřady ztratily kompetence a autoritu i u zaměstnavatelů. Až  vyhrajeme volby, budeme je muset opět rekonstruovat, protože je opustila řada odborníků a ti budou zas velmi potřební.  Chování této vlády je zcela bezprecedentní – dovolí, aby se na úřadech práce – a nejen tam – kvalifikovaní lidé propustili a pak se budou opět nabírat, zaškolovat….to postrádá kontinuálnost i  logiku….“

Pilíře nikoliv na věky….

K důchodové reformě se šéf sociálních demokratů vyjádřil, že jednotlivé pilíře přišly velmi rychle za sebou. „Ten druhý je naprosto nevhodný do dnešní doby. Říkám vám, že skončí fiaskem a bude jej nutné zrušit, první a třetí pak bude potřeba zevrubně  reformovat. Po volbách tento systém uzavřeme a dáme lidem možnost, aby z něj vystoupili. Ten je přece zaměřen spíše na vysokopříjmové občany, pro lidi s nadprůměrnými platy, který si takové výdaje mohou dovolit. Tím se vlastně vyvazují ze sociálního systému vzájemné pomoci. Je to nešťastné vládní řešení, které nebudeme nijak podporovat.“

Sobotku po celou dobu jeho pobytu v kraji doprovázel hejtman, místopředseda ČSSD a stínový ministr dopravy Milan Chovanec. Ten mj. při besedě s odboráři řekl, že "je třeba si říci, že trh nevyřeší vše. To skončilo. Platí to jak u potravin, tak i u školství a v dalších odvětvích.“

Zástupci jednotlivých odborářských sdružení a svazů v odpolední diskusi upozorňovali mimo jiné na skutečnost, že Inspektorát bezpečnosti práce musí vykazovat velký počet kontrol, ale jejich dořešení je nakonec v nedohlednu. Zaměstnanci si stěžují na nový zákoník práce, kdy dovolenou nařizuje zaměstnavatel – v řadě firem tak nemají lidé téměř žádná volna v létě a o prázdninách a vše se přesouvá na zimu. Hovořilo se i o nemocenské. Podle Sobotky by bylo ideální,  „aby se její část, kterou platí zaměstnavatelé – dnes je to 21 dní – ještě prodloužila.“

Poslední část setkání pak patřila členům ČSSD, kteří se již evidentně těší na předání vlády i moci z rukou ODS a jejich koaličních partnerů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…