Bradáčová promluvila o velkých restech české justice. A o jednom překvapení

12.10.2013 22:52

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v rozhovoru pro MF Dnes prozradila, že ji odsuzující rozsudek švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné poměrně překvapil. A srovnala vyšetřování hospodářských kauz ve Švýcarsku a u nás.

Bradáčová promluvila o velkých restech české justice. A o jednom překvapení
Foto: tan
Popisek: Státní zástupkyně Lenka Bradáčová
reklama

„Nemůžu říct, že jsem takové rozhodnutí očekávala. Dávala jsem tak 50 na 50, že by mohl odsuzující rozsudek padnout,“ komentovala rozsudek švýcarské justice. Za rychlé vyřízení kauzy podle ní mohou odlišná procesní pravidla. „Ve Švýcarsku bude odvolací instance prozkoumávat rozsudek z pohledu procesního pochybení, zatímco u nás se každé rozhodnutí, pokud se odsouzený odvolá, přezkoumává i z pohledu hodnocení důkazů, to znamená i hodnocení skutkové podstaty. To samozřejmě vyžaduje také úplně jiný čas pro hodnocení,“ konstatovala.

Nízká erudice vyšetřovatelů

Zásadním problémem při vyšetřování hospodářské kriminality u nás je nedostatek dostatečně erudovaných vyšetřovatelů. „Zaráží mě, že nikomu nevadí, že tady nemáme žádný ústav, který by byl schopný dodávat ekonomické a finanční analýzy toků peněz, offshorových společností nebo účetnictví. Tyto věci jsou naprosto nezbytné pro to, aby se státní zástupci a policisté byli schopni v těchto kauzách orientovat. Tam máme obrovský handicap proti zemím západní Evropy,“ vysvětlila Bradáčová.

A pokračovala: „Hospodářské případy tohoto typu vyžadují na jedné straně informace, ale na druhé straně také precizní analýzu a odbornou kvalitu a ekonomické vzdělání pro to, aby informace mohly být kvalitně zpracovány. Tady vidím celospolečenský dluh.“ V absenci kvalitně vyškolených pracovníků spatřuje důvod, proč dosud hospodářská kriminalita nebyla příliš stíhána. „Jsou sice výjimky, většinou ale ani policista, ani státní zástupce není odborníkem v ekonomické a finanční analytice. Tam máme opravdu velké resty,“ dodala.

Prozradila také, proč se u nás soudní procesy tak táhnou. „Máme dvě brzdy. Zaprvé velmi složitá procesní pravidla. Druhá slabina jsou ty chybějící analýzy. Pokud je soudce nedostane, nemůže případ rychle posoudit. Když se musí orientovat zcela sám ve složité materii, tak to proces samozřejmě prodlužuje,“ uvedla Bradáčová v rozhovoru.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…