Dienstbierův návrh na změnu voleb Senátem neprošel. I kvůli ČSSD

31.01.2013 16:28

Senátem neprošla novela neúspěšného kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera, která měla změnit volby. Dienstbier chtěl, aby voliči mohli více ovlivňovat pořadí kandidátů. Proti však byli i senátoři z jeho ČSSD.

Dienstbierův návrh na změnu voleb Senátem neprošel. I kvůli ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Pro novelu hlasovalo 15 senátorů, proti jich bylo 22. A to včetně senátorů z Dienstbierovy strany. Mezi nimi například předseda Senátu Milan Štěch nebo senátor Zdeněk Škromach.

Existují radikálnější způsoby

"Nevím, v čem je demokratický posun, když o místech na kandidátkách rozhoduje minorita. Já jsem měl za to, že o tom má rozhodovat většina," prohlásil Škromach v Senátu s tím, že podobný zákon by vedl k nárůstu extremismu v zemi a jedná se o populismus.

"Návrh důsledně zachovává poměrný systém. Jen bych připomenul, že jsou tu mnohem radikálnější způsoby. Například ve Finsku jsou kandidáti všech politických stran na jedné listině, lidé vybírají konkrétního člověka a ta strana pak dostane hlas," nesouhlasí Dienstbier.

Dienstbier loni v létě navrhl zrušit pětiprocentní práh preferenčních hlasů. Nyní musí kandidát pro zisk mandátu v komunálních volbách dostat více než deset procent přednostních hlasů, u ostatních typů voleb je hranice pětiprocentní. Voličům změna měla umožnit přetlačení stranami určeného pořadí kandidátů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…