FOTO Neměli jste vidět: Tluchoř a přeběhlíci ve sněmovně u vína

20.03.2013 13:02

Redakce ParlamentníchListů.cz obdržela zajímavou fotografii. Zachycuje čtyři známé politické tváře během živé debaty v restauraci Poslanecké sněmovny, kam nemají žádní novináři přístup. Jde o tři odpadlíky Věcí veřejných a exposlance ODS Petra Tluchoře.

FOTO Neměli jste vidět: Tluchoř a přeběhlíci ve sněmovně u vína
Foto: red
Popisek: Bývalý poslanec Petr Tluchoř baví kolektiv přeběhlíků nad sklenkou vína

S ním u stolu sněmovní restaurace sedí Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Ti ve Věcech veřejných skončili v dubnu 2011 poté, co Kočí a Škárka podali trestní oznámení na tehdejšího ministra dopravy a dnešního předsedu VV Víta Bártu, v němž ho obvinili, že jim dával finanční dary za loajalitu k vedení strany.

Vít Bárta obvinění od začátku odmítal. Sám totiž před tím poslancům VV v souvislosti se snížením platů nabídl možnou půjčku, kdyby na tom byli finančně špatně.

Kočí pak „proslavil“ zveřejněný odposlech rozhovoru v jedné pražské kavárně, kde vypráví, že od začátku šlo o dlouhodobě připravovanou akci, jakýsi puč, plánovaný spolu s tehdejším předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem.

„Tluchoř se mnou poměr má…“

Poslankyně Kočí tvrzení v nahrávce zdůvodnila jako záměrnou fabulaci, neboť prý měla informace, že její schůzky mohou být nahrávány. Krátce nato pak jedno z pražských divadelních studií uvedlo scénické čtení s názvem „Kristýna – blonďatá bestie“, kde byly užity přepisy nahrávky.

„A jak to snáší ten váš mladý? Protože se říkalo, že jste píchala s Drobilem,“ ptal se na nahrávce člen moravskoslezských VV Vích Kočí. Poslankyně odvětila, že s Pavlem Drobilem (exministrem životního prostředí – pozn. red.) nic neměla. „Tak potom s Tluchořem,“ ptal se dál Vích. „No… Jenom proto, abych byla přesvědčivá, aby až se mě zeptaj': Máte poměr s Petrem Tluchořem? Tak já řeknu: Já jsem v životě s Petrem Tluchořem nespala. Ale potřebuju bejt přesvědčivá. Já když lžu, tak musím být přesvědčivá. Poměr se mnou má. Ale proto to brzdím,“ znělo na zveřejněné nahrávce z úst Kristýny Kočí. (více ZDE)

I na rovině těchto skutečností je schůzka bývalých véčkařských poslanců s exposlancem Tluchořem datovaná na úterý 19. března zajímavá. Navíc Petr Tluchoř už od doby sporu o výši DPH v koalici není poslancem, takže se v Poslanecké sněmovně běžně nepohybuje.

Prý šlo o náhodné setkání

ParlamentníListy.cz se obrátily na všechny zúčastněné s dotazem, zda mohou prozradit, co na setkání řešili. Kromě Petra Tluchoře dosud zareagovali všichni a všichni ve svých odpovědích zmiňovali bezpečnostní agenturu ABL.

Poslanec ČSSD (zvolený za VV) Stanislav Huml uvedl, že šlo o náhodné setkání. „Autor ABL?“ doplnil otázkou na původ fotografie.

„Vůbec jsem nechtěl reagovat. Nicméně, co je vám do toho. Je zjevné, že šmírovací praktiky ABL převzaly i PL,“ reagoval poslanec Jaroslav Škárka.

Skutečnost, že informace o schůzce unikla ven, zjevně rozezlila Kristýnu Kočí. „Původně jsem ani nevěřila, že svůj dotaz myslíte vážně. Evidentně jste se stal součástí šmírování a sledování poslanců na půdě Parlamentu ČR, které kategoricky odmítám a obrátím se okamžitě na ochrannou službu Policie ČR… Evidentně praktiky ABL jsou stále aktuální,“ napsala v SMS poslankyně Kočí.

Doslovný přepis nahrávky z dubna 2011, kdy docházelo k lámání poslaneckého klubu Věcí veřejných a v médiích se čím dál častěji začaly objevovat záznamy tajně pořízených rozhovorů a jednání. Tato byla pořízena na schůzce mezi zástupci moravskoslezských Věcí veřejných a poslankyní Kristýnou Kočí. Řešila se především její spolupráce s Petrem Tluchořem.

Vích: A jak to snáší ten váš mladý? Protože se říkalo, že jste píchala s Drobilem.

Kočí: No, to se říkalo. Ale s Drobilem jsem nikdy nic neměla.

Vích: Tak potom s Tluchořem.

Kočí: No... Jenom proto, abych byla přesvědčivá, aby až se mě zeptaj: Máte poměr s Petrem Tluchořem? Tak já řeknu: Já jsem v životě s Petrem Tluchořem nespala. Ale potřebuju bejt přesvědčivá. Já když lžu, tak musím být přesvědčivá. Poměr se mnou má. Ale proto to brzdím.

Mgr. Stanislav Huml

  • ČSSD
  • Zemřel 28. prosince 2021
  • zastupitel obce

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…