Meppel je už řadu let partnerským městem severočeského Mostu. Je počtem obyvatel asi o polovinu menší než severočeská statutární obec. Přátelství trvá už od roku 1999 a starosta Meppelu navštívil českou kotlinu od svého starostování od roku 2005 již několikrát. Zaujala a zároveň zaskočila ho otázka, zda si všiml rozdílu mezi vedením českého a nizozemského města a zda se jedna strana od druhé má co učit. Nedokázal se k ní sice příliš vyjádřit, což ho vedlo k zamyšlení to změnit. Neznámou je pro něj trochu i „pověstný“ Chanov, přestože s menšinovými komunitami zkušenost jeho město má.
Brečíme? Nejméně z daní v Evropě však naše města nemají!
Jako problém místních municipalit v Nizozemsku uvedl starosta zejména způsob financování. „Více než 80 procent našich finančních prostředků získáváme ze státního rozpočtu, pouhých 9 procent z lokálních daní. Zbytek jsou nějaké ostatní poplatky. Jsme tak zemí s nejnižším podílem místních daní v celé Evropě,“ podotkl s dovětkem, že je pak těžké se cítit nezávislým městem.
Našim je hej. Mohou dávat peníze do banky
Co samosprávě v Meppelu zejména vadí a co vytváří konflikt mezi centrálním a regionálním governmentem, jsou podle jeho slov tlaky státu, který je nutí, aby své přebytky ukládali ve zvláštních fondech. „Díky tomu ale přicházíme o zisky z úroků, které bychom měli při ukládání peněz do bank. Je dobré mít určitou autonomii, ale není to zase tak jednoduché,“ dodal Jan Westmaas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kraj Ústecký , menšiny , Holandsko , Chanov , sociálně vyloučení , Westmaas
autor: Lucie Bartoš
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing
ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…
- 19:34 Toto vyjádření Miroslava Šloufa stojí za pozornost. Nejde o Zemana, ale o něco mnohem důležitějšího, co ovlivní nás všechny
- 14:41 IZIPu zřejmě odzvonila hrana definitivně. Boj VZP a Protonového centra ale asi ještě potrvá
- 18:06 Hovořili jsme se zdrcenou matkou „norských dětí“. Tamní sociálka prý začala dělat věci, na které všichni jen zírají
- 13:02 Letí internetem: Pozor, můžete se ocitnout v boji dřív než mrknete. Je to prý na spadnutí
- 14:50 Jan Petránek se důrazně zastal Miloše Zemana ve věci cesty do Moskvy. A upozornil: Pořád si u nás málo všímáme, že...