Hospodářství padá na dno, bude zle. Čtěte pravdu o nezaměstnanosti

08.05.2013 9:07 | Zprávy

O práci u nás zřejmě přijdou ještě v budoucích měsících další tisíce lidí. Ekonomika v České republice padá na svoje dno, a pravděpodobně tam vydrží ještě ve druhém čtvrtletí roku. Ekonom Jiří Cihlář upozorňuje, že nezaměstnanost navazuje na vývoj ekonomiky se zpožděním, proto se bude u nás snižovat jen velmi pozvolna.

Hospodářství padá na dno, bude zle. Čtěte pravdu o nezaměstnanosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Přes všechny problémy české ekonomiky nejsme na tom s nezaměstnaností v rámci Evropské unie tak špatně. Data z evropské databáze Eurostat za poslední čtvrtletí roku 2012 potvrzují,  že nezaměstnanost v Česku je stále poměrně výrazně pod průměrem evropské sedmadvacítky. Nad průměrem 27 zemí Evropské unie jsme i v celkové zaměstnanosti lidí v produktivním věku, naopak nízký je u nás v porovnání s průměrem Unie podíl částečných úvazků. „To je podle mne i tradicí, která je tu nastavena, nejsou ani daňově zvýhodněné. Částečné úvazky u nás nejsou moc populární, vyhovují většinou matkám s dětmi, pro které jsou výhodné,“ vysvětluje Jiří Cihlář.

Nejnovější data o zaměstnanosti v EU ZDE

V Řecku pracuje něco přes polovinu populace

Česká republika se vyznačuje relativně nízkou úrovní nezaměstnanosti, jsme stále o 3,6 procenta pod průměrem Evropské unie.  Ale do států  s nejnižší  nezaměstnaností, jako je Nizozemsko, Německo, Lucembursko a Rakousko, máme daleko. Náš jižní soused je na tom s mírou 4,5 procent nezaměstnanosti vůbec nejlépe.  Naopak nejvíc lidí bez práce mají  na jihu Evropy, zejména v Řecku, kde pracovalo jen o něco více než polovina populace ve věku dvaceti až čtyřiašedesáti let..

Evropská unie  si dala za cíl  dosáhnout do roku 2020 až 75procentní zaměstnanosti ve věkové skupině 20-64 let a ve věkové skupině 30-34 let dosáhnout 40procentního podílu vysokoškolsky vzdělaných osob. Počet států, které už překonaly cílovou hranici 75 procent  zaměstnanosti, se nezměnil, šťastlivci jsou jen Švédsko,  Nizozemsko, Německo, Rakousko a Dánsko. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…