Jak šla kauza Dalík: Začalo to reportáží a šťárou v cizině

9. 10. 2012 11:28

Na začátku byl novinář, který si v luxusním Audi hrál na obchodníka a snažil se vypátrat informace o zbrojním kontraktu. Na konci, alespoň prozatím, zatýkání před přepychovou pražskou restaurací. Právě v takto luxusním světě se nonšalantně pohyboval Marek Dalík, který nyní možná skončí ve vazební věznici. Deník MF DNES přináší bilanci vyšetřování úplatků při miliardové dodávce transportérů pro českou armádu.

Jak šla kauza Dalík: Začalo to reportáží a šťárou v cizině
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur
reklama

Celá kauza začala fingovaným obchodním jednáním, na kterém se investigativní novinář Janek Kroupa vydával za obchodníka a tahal rozumy z manažerů rakouské firmy Steyr. Dozvěděl se od nich mnoho zajímavostí o tom, jak probíhala jednání o nákupu obrněnců Pandur. Tím se rozjelo téměř tříleté vyšetřování společného česko-rakouského týmu kriminalistů, které vyvrcholilo pondělním zatčením Marka Dalíka, nejbližšího poradce tehdejšího premiéra Topolánka.

Pár dní poté, co MF DNES zveřejnila zjištění z předstírané obchodní schůzky, provedla rakouská policie domovní prohlídky u obou manažerů, kteří se před maskovaným novinářem rozpovídali. Zabavili řadu dokumentů, z nichž klíčovým se později ukázal ten, který byl nazván „Memorandum, chronologie českého programu Pandur“.

Sepsán byl na konci roku 2007, kdy to vypadalo, že česká vláda zruší kontrakt na dodávku transportérů a rakouská firma si začínala chystat munici na případnou arbitráž. Při následujícím vyšetřování zmínil jeden z manažerů i schůzku z listopadu 2007, na které Marek Dalík nabídl, že zajistí realizaci zakázky, ovšem za to požadoval finanční kompenzaci. Celkem se jednalo o osmnáct milionů euro ve třech splátkách, což tehdy představovalo asi 480 milionů korun. Nikdo přitom neví, jak se Dalík na toto jednání dostal a koho tam vlastně zastupoval.

Posun ve vyšetřování přišel, když server WikiLeaks zveřejnil svědectví jednoho z manažerů, že náměstek ministra obrany Martin Barták zorganizoval pro Dalíka setkání s manažery, aby si mohl říct o úplatek.

Stále však není jasné, kdo Dalíka, který neměl žádnou exekutivní funkci a tedy nikomu nepodléhal, na jednání poslal. Proto nemohl být obviněn z korupce. Byl tedy obviněn z toho, že se snažil ze Steyru podvodně vyloudit peníze, aniž mohl garantovat slíbenou protislužbu. Policisté však stále věří, že jej na jednání někdo poslal a snaží se zjistit, kdo to byl.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…