Jiří Pehe sleduje ODS: Zbývá poslední kapka, a začnou se dít věci

07.02.2013 17:35

Průzkumy veřejného mínění z poslední doby jsou nepěkným vzkazem především do řad ODS, která dlouhodobě propadá. Na rozdíl od TOP 09, které pomohla prezidentská kampaň Karla Schwarzenberga. Podle politologa Jiřího Pehe by však bylo předčasné ODS zcela zatracovat. Pokud se během pobytu v opozičních lavicích dá dohromady, může se prý vzpamatovat.

Jiří Pehe sleduje ODS: Zbývá poslední kapka, a začnou se dít věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Podle Jiřího Pehe trend v poslední době nejde ani tak úplně ve jménu rozvratu vládních stran, jako hlavně směrem úpadku ODS. „TOP 09 pozici drží, či spíše v předchozích dvou průzkumech posílila, protože těží z efektu prezidentské volby a fenoménu Schwarzenberg. Jak dlouho to TOP 09 vydrží, to je otázka, protože čím častěji bude za stranu mluvit Kalousek a čím méně Schwarzenberg, usadí se to zpátky. Pokud toho chtějí využít, musí rychle jednat,“ doporučuje politolog.

„Pro ODS je bohužel ten trend dlouhodobě jasný. Ta strana nemá v podstatě kde brát, nemá mezi svými lidmi kromě Jiřího Pospíšila nikoho, kdo by nějak oslovoval veřejnost. ODS je v hluboké krizi,“ konstatoval pro ParlametníListy.cz.

Zeman chce prý rozvrátit ČSSD

Pro pravicové strany prý může existovat jedna naděje a tou má být paradoxně prezident Miloš Zeman. „Ten pracuje na tom, aby rozvrátil sociální demokracii. Ironicky by se dalo říct, že to dělá sjednocením ku rozvracení. Má tezi, že chce sjednotit levici, ale tím, jak si počíná, vráží tím do ČSSD klín. Pokud se to nepodaří sociální demokracii odvrátit, velmi jednoznačně se to projeví v poklesu preferencí, protože jestli český volič něco nemá rád, jsou to vnitřně nejednotné a rozhádané politické strany,“ míní Pehe.

To je podle něho naděje po pravici, protože hlasy by se buď přelily do tábora nerozhodnutých voličů, anebo přímo zpátky k pravici.

U Strany práv občanů už Pehe tak dobře naladěn není. „K Zemanovcům se už některé hlasy přelily, ale u nich je podle mě problém, že to není politická strana. Lidé dobře vnímají, že jde o takové uskupení kolem Miloše Zemana, jehož hlavním cílem bylo dostat Zemana na Hrad a jinak to vnímají jako logistické uskupení okolo Miroslava Šloufa nebo jak řekl Schwarzenberg jako Zemanovu družinu, nikoli jako stranu,“ myslí si politolog.

Proč volit SPOZ, jestli bude zemanovská sociální demokracie…

„V tom vidím limity SPOZ, protože v té straně občané znají Zemana a ještě vědí o Šloufovi. Kdyby měli vyjmenovat další tři předáky, nebudou vědět a v tom je obrovský problém. V okamžiku, kdy Zeman oficiálně odejde na Hrad a nebude s tou stranou spojován, tak se Zemanovci nestanou nějakým velkým příjemcem hlasů,“ soudí.

Podle Jiřího Pehe není úplně jasné, co se SPOZ dále bude. „Aby se mohla skutečně etablovat na politické scéně, musela by přejít personálním přerodem, museli by tam přijít osobnosti, které by veřejnost znala a přijímala. A otázka je, zdali takové osobnosti se tam pohrnou,“ říká Pehe.

„Navíc snaha Miloše Zemana posílit své křídlo v sociální demokracii tím, jak demonstrativně přijal jako prvního Škromacha, Benešovou, Haška a pak teprve Sobotku, tak pokud by se mu povedlo vrazit do ČSSD klín a vytvořit dojem, že se ta strana ‚pozemanšťuje‘, ubere na druhou stranu SPOZ, protože pak už by bylo lepší volit přímo zemanovskou ČSSD, než stranu s nejistým osudem, která má ten samý program,“ zamýšlí se politolog.

Z celé situace bude podle jeho slov profitovat hlavně KSČM. „Pokud se začne rozkližovat ČSSD a dojde ke krizi na pravici, vyjde z toho nejlépe komunistické strana. Ta vždycky, kdy je nějaká krize v sociální demokracii, získává hlasy,“ sděluje dále.

ODS má naději. Když na sobě v opozici zapracuje

„Jedním z problémů současné pravice je, že vládne už druhé volební období a lidé z ní jsou unaveni. Bude hodně záležet na tom, zda se pravice poučí, přeorganizuje či zda třeba nedojde ke sloučení ODS a TOP 09 nebo jestli v ODS nevyjdou do popřední novější a výraznější osobnosti,“ uvedl Pehe.

„Volební porážka jim může pomoct, neboť zejména v ODS chybí poslední pověstná kapka, aby se tam začaly dít věci a pokud k nějakému zemětřesení dojde, ta strana se může vzpamatovat, protože jde o velkou etablovanou stranu s organizacemi po celé republice a rozhodně bych ji neodepisoval. Něco se tam děje a má pocit, že bude potřeba ještě poslední pošťouchnutí a vymění se tam vedení,“ doplnil v komentáři pro server ParlamentníchListů.cz politolog Jiří Pehe.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…