Touto problematikou se zabývá místopředseda Věcí veřejných Jiří Kohout, sám bývalý voják. Podle jeho vyjádření je nyní je podáno šest žalob a jsou momentálně u prvoinstančního soudu po kolečku ve správních řízeních. Dále existují další individuálně podávané žaloby.
Moc se neušetří. Je to pomsta
Kohout říká, že zdaněním výsluh a přídavků se v armádě ušetří zhruba 0,2 miliardy za rok, výsluhy dostává podle něj asi 10 tisíc vojáků a průměrná částka je 11 500 korun. U policie prý dostává výsluhu 25 tisíc lidí, průměrná výsluha je 9900 korun a uspoří se 0,45 miliardy.
„Tato relativně malá hodnota je například velmi v kontrastu s posledním miliardovým resortním rozhazováním na nesmyslné akvizice. Podle mě to je pomsta vojákům ze strany Kalouska. Jinak si nedovedu představit, že by mohl podporovat tak ústavně sporný a nefér krok,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kohout.
„Výsluhový příspěvek je příjem. Nezdaněný příjem je výjimka. My výjimky odstraňujeme a odstranění výjimek nemůže být nezákonné,“ hájil ve vyjádření pro ČT zdanění výsluh ministr financí Miroslav Kalousek.
Změna pravidel během hry může skončit u evropských soudů
Kohout upozorňuje, že na výsluhy voják či policista získává nárok až teprve po minimálně odsloužených letech. U armády je to 15 let a teprve tehdy začíná narůstat procentuální výměr výsluhy. Tedy ještě další roky trvá, než nastoupá alespoň na 30procentní výši. Je to dlouhodobý proces a nárok na výsluhu nevzniká ihned.
„Systém výsluhy známe již staletí a nikdo jej za celou dobu nijak nezpochybnil. Až teprve aktivity stávajícího ministra financí vedly k této daňové anomálii. Bylo by pochopitelné, pokud by výsluhy zdanil tak, jak je uvedeno v koaliční smlouvě – stejně jako důchody, až od určité výše příjmu a s možností základních daňových odpisů. Ovšem ani to se nestalo a tato sociální platba se daní jako jediná na světě natvrdo – 15procenntí srážkovou daní. Asociálně, diskriminačně s prvky retroaktivity. Přitom systém poskytování výsluh nijak nevybočuje z celosvětového průměru, myšleny jsou země NATO. Z mého pohledu je nemorální měnit závazky, které jsou v běhu, ale v těchto aktivitách je ministr financí přeborník. Navíc je obecně známo, že smlouvy, za které nevznikají sankce, pana ministra příliš neobtěžují. Bude zřejmě ministerský rekordman v produkci aktivních soudních sporů, které mají ambice skončit až u evropských soudů,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kohout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík