Kvůli návrhu z EU může Česko přijít o investice za desítky miliard korun

04.05.2013 10:19 | Zprávy

Česko může kvůli změnám připravovaným v Bruselu v pravidlech státní podpory přijít o investice v řádu desítek miliard korun. Evropští komisaři ve čtvrtek poprvé diskutovali o návrzích, které pro programové období 2014 až 2020 počítají s výrazným omezením státní podpory pro velké podniky. Ty přitom tvoří naprostou většinu příjemců investičních pobídek.

Kvůli návrhu z EU může Česko přijít o investice za desítky miliard korun
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Záměr EK vzbudil první vlnu nevole v polovině loňského roku. Velké podniky jsou teď rozčarované z toho, že EK během konzultací k předpisu nevzala v potaz jejich námitky a obavy, a ponechala návrh v původní podobě. Komise bude změnu pravidel schvalovat 5. června.

Investiční pobídky pomohly vytvořit desítky tisíc nových pracovních míst

Společnosti se obávají hlavně ztráty konkurenceschopnosti a snížení atraktivity Česka i EU pro zahraniční investory. Plánovaná změna pravidel kvůli nové administrativní zátěži výrazně omezuje možnost firem nad 250 zaměstnanců získávat investiční pobídky.

Česko by tak nebylo schopno nabídnout investorům atraktivní podmínky v oblasti veřejné podpory. "Hlavními konkurenčními zeměmi pro ČR jsou zejména země V4, ve kterých z důvodu nižšího HDP ve vybraných regionech zůstává míra veřejné podpory v rozmezí 25 až 50 procent," uvedla mluvčí agentury CzechInvest Adéla Tomíčková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Jan Lipavský byl položen dotaz

Jak je možné, že někdo může zaútočit na infrastrukturu státu?

Jak to, že není lépe zabezpečena? Vy tvrdíte, že jste systém zdědil, ale to přeci není odpověď. Mohl jste ho změnit, posílit tak něco. A jak vůbec víte, že za útokem je Čína? A víte, čeho všeho se vlastně zmocnila? A ještě jedna věc, je pravda, že používáte Tik Tok, o kterém se ví, že je pod čínskou...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…