Odbojáři jdou proti ÚSTR: Ať bádá i o německé okupaci, nebo ho rovnou zrušte

14. 4. 2013 9:24

JINÝMA OČIMA Váleční veteráni a historici tvrdě kritizují pokus premiéra Nečase vstoupit do kauzy ÚSTR. Jejich hlas je při tom o to důležitější, že – jako jediná část dnešní české společnosti - vědí opravdu dobře, o čem je řeč a má tedy jasno. ÚSTR se má podle nich více zaměřit na éru německé okupace Československa, nebo zrušit.

Odbojáři jdou proti ÚSTR: Ať bádá i o německé okupaci, nebo ho rovnou zrušte
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Dr.Kux a dr.Jaroš ukazují svá vyznamenání

„Ústav pro studium totalitních režimů nekritizují jen komunisté a levičáci. Já jsem nekomunista a kritizuji tvrdě tuto instituci a úřad také, pane premiére,“ obrací se veřejně na předsedu vlády Petra Nečase muzejník a expert Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) a předseda její boskovické organizace Jiří Jaroš. „Řada odbojářů nekomunistů je se mnou ve shodě v kritice tohoto zbytečného a kontraproduktivního ústavu. Zpráva o tom, že ústav zkoumá dvě totality, je dle mne zavádějící až nepravdivá. O zkoumání nacistické totality v rozsahu, který se v ústavu věnuje komunistické éře, lze velmi vážně pochybovat, pane premiére. Uvedu jen jeden příklad: Zatímco seznamy StB jsou vydány již několikrát a dost kopírují disidenta Cibulku, seznam gestapa - mám na mysli celostátní seznam - zatím není vydán. A ani není známo, že by se připravoval. Také publikace ústavu k éře nacismu jsou podle mne marginální vzhledem ke studiu komunistické éry. Jak se máme vyrovnávat s komunismem, když jsme se nevyrovnali ani s nacismem,“ ptá se premiéra Nečase otevřenou formou expert Jiří Jaroš.

„Po nesmyslném  a podle nás nelegitimním zrušení Komise pro válečné zločiny nacismu zde není instituce, která by dostatečně plnila všechny úkoly paměti národa období nacistické totality z pověření státu,“ tvrdí za pozůstalé oběti muzejník a expert ČSBS Jaroš.

Současný ÚSTR podle něj i dalších veteránů tyto úkoly neplní vůbec, anebo jen nedostatečně. „My, pozůstalí po obětech a bojovnícíchch proti nacismu proto žádáme - buďto ať Ústav pro studium totalitních režimů plní svou roli v obou tématech rovnoměrně, nebo ať skončí!“ říká tvrdě Jaroš.

Zveřejnit seznamy agentů gestpa. Kolik mezi nimi bylo komunistů?

Jaroš tak reagoval na vyjádření dalšího vysokého státního a stranického představitele ODS, konkrétně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Ta se otevřeně postavila za ÚSTR, když prohlásila, že žádá „aby paměť národa, údajně ohrožená útoky na ÚSTR, byla zachována pro českou veřejnost,“ která má na ni podle Němcové právo.

„To je požadavek zajisté oprávněný a chvályhodný. Ale jako odbojáři, a zvláště skupina pozůstalých po bojovnících a obětech nacismu, kteří mají své rodiny navždy tragicky poznamenané záhubou vlastenců katany gestapa, Sicherheitsdienstu a dalších složek zločinecké III. říše nyní klademe svůj požadavek, který doposud tento stát a tato společnost ani zdaleka nesplnila: Zveřejnit všechny informace o zločinech nacistické totality! Za první z těchto požadavků pokládáme úplné a nefalšované zveřejnění seznamu gestapáků Protektorátu a Slovenského štátu, působících  na územích společného československého státu,“ rezolutně požaduje Jaroš. Řada z těchto exponentů nacismu v roce 1945 plynule přešla pod ochranná křídla komunistické strany a zejména Státní bezpečnosti. „Zatímco seznamy estébáků již byly několikrát zpracovány, celostátní seznam gestapáků v tomto státě doposud vydán nebyl. My odbojáři se ptáme: Proč? Komu vadí vydání seznamu zločinců gestapa? Němcům? Rakušanům?  Maďarům? Nebo hlavně českým  či slovenským kolaborantům? My pozůstalí snad nemáme totéž právo na zveřejnění těchto informací, jako toto právo mají pozůstalí po obětech stalinismu  a normalizace?“ ptá se.

Podle odbojářů ČSBS zatím ÚSTR ovšem neprojevil v tomto ohledu iniciativu, která by stála za řeč. „Dokud se Ústav pro studium totalitních režimů nepropracuje k rovnoměrnému zpracování zločinů nacismu jako zločinů stalinismu, nemůžeme takovému my odbojáři a pozůstalí důvěřovat. Více věříme Akademii věd a univerzitám, které zpracovávají období nacismu u nás objektivně a v dostatečnější šíři a mají řadu expertů na danou problematiku,“ varuje Jaroš. V rámci diskuze se podle odbojářů řada příbuzných obětí a veteránů domnívá, že by zbytečný a nevhodně pracující ÚSTR měl být zrušen. „Finanční prostředky by pak mohly obdržet tyto ústavy, a nikoli speciální instituce, kolem které se  periodicky zvedá a opadá vlna různých diskuzí a někdy i skandálů,“ dodal expert Jaroš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Blahuš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…