Oranžovorudá republika, krach pravice. Ale my neustoupíme, volá TOP 09

09.05.2012 15:56

GRAF UVNITŘ Totální propad TOP 09 a ODS, a naopak výrazný vzrůst preferencí ČSSD a KSČM. Právě takové výsledky přinesl aktuální výzkum společnosti STEM. Poslanci TOP 09, která se propadla až na tragických 6,8 procent, si z nich ale nic nedělají. Třeba podle Františka Laudáta je pokles preferencí daný tím, že Češi chtějí žít za peníze svých dětí. A nelíbí se jim, že právě tomu chce jeho strana zabránit.

Oranžovorudá republika, krach pravice. Ale my neustoupíme, volá TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

TOP 09 a ODS dostaly od voličů pěkně přes prsty. Podle aktuálního výzkumu společnosti STEM by například TOPka získala až čtyřikrát méně hlasů než ČSSD. Naopak komunisté by o tři procenta předstihli ODS a se sociálními demokraty by ve sněmovně měli pohodlnou většinu. Dohromady 138 mandátů.

Procenta volebních preferencí zahrnují i odpovědi "nevím" či "nevolím žádnou stranu", nejde tudíž o modely volebních výsledků stran.

Poslanci TOP 09, která u veřejnosti totálně propadla a získala pouze 6,8 procent hlasů, tedy jen o 1,8 procent víc než je hranice nutná pro vstup do Poslanecké sněmovny, si ale z výsledků výzkumu nic moc nedělají.

Češi chtějí žít z cizího. To nedovolíme

"Že si velká část občanů myslí, že je normální žít z peněz jejich dětí, je mi líto, ale nic s tím nenadělám," sdělil redakci poslanec TOP 09 František Laudát v reakci na dotaz, zda nelichotivé výsledky výzkumu jeho stranu nepřimějí k tomu, aby zmírnila svůj boj za škrtformy. To ale podle něho není na pořadu dne. Reformy se prý musí dokončit.

Jeho spolustraník, Václav Kubata, si z ani ne sedmi procent preferencí také nic nedělá. "Je to další z průběžných průzkumů, a asi vyjadřuje náladu ve společnosti. Odpovědnost je ale vlastnost, která vás vede dělat i nepopulární a bolestné kroky, i když víte, že tím vaše popularita utrpí," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že i přes pokles preferencí bude TOPka dále pokračovat v úsporné, odpovědné politice směřující ke stabilitě veřejných financí.

Další TOPkař, Jaroslav Eček, se děsí případného budoucího osudu české vlády. "Doufám, že tady po volbách nebude rudo jako na Slovensku. Ta představa je šílená. Slováků je mi líto, mám tam hodně přátel," komentoval výzkum s tím, že se snad i v Česku najdou lidé, kteří jsou rozumní a chápou nutnost šetřit.

Vláda to má odpískané. Komunisté jsou pohlazeni

To komunisté se podobným slovům jenom smějí. Se svými 14 procenty mají účast ve vládě téměř jistou. A na tu současnou háží jen špínu. "Tahle vláda to má už dávno odpískané, občané mají tohoto vládnutí už dost," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec KSČM Pavel Kováčik. On sám prý ale pozitivní výsledky pro jeho stranu, co se výzkumů týče, nepřeceňuje.

"Je to pěkné a může mě to pohladit na duši. Výsledky výzkumů ale nepřeceňuji, ledacos se do voleb může změnit," dodal rudý poslanec. Jeho spolustraník, Stanislav Grospič, přikyvuje. "Výzkum ukazuje, že lidé KSČM vnímají jako stranu, která má na rozdíl od těch vládních co nabídnout," řekl redakci.

Z rostoucích preferencí se raduje ale také ČSSD. Její poslanec Michal Hašek ale ujišťuje, že plánovat v současnosti jakoukoliv formu budoucího kabinetu, je předčasné. "Obavy z budoucí levicové vlády jsou zbytečné a neopodstatněné," řekl redakci.

Z výzkumu STEMu vyplývá, že na konci dubna by se do Poslanecké sněmovny dostaly čtyři strany. KDU-ČSL by do pětiprocentní hranice scházely jen dvě desetiny procenta. Další strany se k hranici volitelnosti nepřiblížily.

26 procent pro sociální demokraty. 14 pro komunisty

Na prvním místě by se umístila ČSSD, kterou by volilo 26,1 procent lidí. KSČM, která výrazně posílila, by zvolilo 14 procent lidí. ČSSD s 92 mandáty a komunisté se 46 mandáty by dali dohromady výraznou ústavní většinu.

ODS by na konci dubna zvolilo 11,9 procent lidí a TOP 09 by získala hlas jen od 6,8 procent lidí. Ve sněmovně by usedlo jen 42 občanských demokratů a 20 topkařů. Pro Věci veřejné by hlasovalo necelé jedno procento lidí.

Voleb by se zúčastnilo 52 procent občanů. 20 procent občanů účast odmítlo. Průzkum agentury STEM probíhal od 18. do 29. dubna na vzorku 1084 obyvatel starších 18 let. Statistická chyba u větších stran se pohybuje kolem ± 2,5 procentního bodu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…