Celorepublikovou oslavu Svátku práce pořádá první májový den u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti tradičně KSČM. Strana, která neskončila v propadlišti dějin, jak se jí před více než třiadvaceti lety z mnoha stran prorokovalo. Naopak od minulého roku je ve vedení devíti krajů, v Ústeckém má dokonce hejtmana a nemalé naděje se jí dávají i v souvislosti s parlamentními volbami, do jejichž konání už chybí jen něco málo přes rok.
„Komunistická strana je typickou protestní stranou, která velmi šikovně pracuje s prvky populismu nebo s nadbíháním voličů všude tam, kde je vidět, že selhávají zavedené strany tvořící politický establishment. Do dneška komunisté těží především z toho, že jsou od roku 1989 opoziční stranou a nenesou odpovědnost za nic, co tu uskutečnily pravicové nebo levicové strany, které se tu ve vládě střídaly,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.
Komunistická strana Čech a Moravy je evropský unikát
Proto už pomalu přestává být vnímána jen jako strana, která tu udržovala při životě totalitní či normalizační režim a která je přitažlivá výhradně pro ty tzv. přátele starých pořádků. „Dokáže k sobě přitahovat nové i mladé voliče nebo ty, kteří jsou znechuceni politikou, jak ji provádějí ostatní strany parlamentního spektra. Když zde není kromě ČSSD žádná jiná silná levicová strana, tak budou komunisté pochopitelně sbírat hlasy těch voličů, kteří se definují ať už levicově nebo protestně a nejsou z nějakých důvodů ochotni volit sociální demokracii,“ vysvětluje Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník