Pravicový voliči, plač: V rudé Číně mají nižší DPH než v kapitalistickém Česku

13.11.2012 13:21 | Zprávy

Europoslanec Ivo Strejček upozornil, že Česká republika se schválením zvýšení DPH ze 14 na 15 a z 20 na 21 procent zařadila mezi státy s nejvyšší daní z přidané hodnoty v Evropě i na světě.

Pravicový voliči, plač: V rudé Číně mají nižší DPH než v kapitalistickém Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Dětské pleny zařadila vláda do vyšší sazby a zvýšila tak jejich zdanění ze 14 na 21 procent. Poslanci schválili také zvýšení daně z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta. Schválili zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 22 procent pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy. Došlo též ke zrušení stropu pro placení zdravotního pojištění.

I v komunistické Číně je nižší DPH, než Nečasova vláda plánuje pro Českou republiku. Stejně tak i ve vysmívaném Rusku, které někteří pravicoví politici označují za Sovětský svaz (viz tabulka).

Vláda odírá lidi a dusí ekonomiku

„Vláda odírá lidi, a tím dusí ekonomiku. Vláda by měla daně naopak snižovat a místo jejich zvyšování rušit zbytečné úřady a škrtat nespravedlivé dotace, které jsou ve prospěch jedněch a na úkor druhých,“ řekl ParlamentnímListům.cz liberální ekonom Petr Mach.

„Zvyšování daní vede často spíše ke snížení daňového výběru. Zvýšení zdanění dětských plen z 14 na 21 procent je zvláště necitlivé a zvýšení daně z převodu nemovitosti znamená opakované zdanění, ochromení trhu s bydlením a tím sníží jeho pružnost, důležitou k hladkému  fungování trhu práce a řešení mnoha těžkých životních situací, to je zvlášť odsouzeníhodné,“ dodal Mach.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…