Protikorupční bomba? Kalouskův úřad se možná dozví o ulitých penězích

16.04.2013 8:28

České úřady se začaly zajímat o databázi Mezinárodní korporace investigativních novinářů Offshore Leaks. Podle deníku Insider je téměř jisté, že mezi 130 tisíci osobami a 120 tisíci firmami využívajícími daňový ráj na Britských Panenských a Cookových ostrovech musí figurovat i česká jména.

Protikorupční bomba? Kalouskův úřad se možná dozví o ulitých penězích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

"Databáze je výjimečná tím, jak je obsáhlá. Vycházíme z toho, že by se mohla týkat i českých subjektů. A děláme příslušné kroky, abychom se k ní dostali," cituje Insider šéfa Finančně analytického útvaru ministerstva financí Milana Cícera. Podobně se o data zajímá i česká daňová správa.

Klíč ke kauzám

Podle Insideru se na ostrovech může skrývat klíč k řadě podezřelých korupčních kauz, včetně jedné z nejzávažnějších - vysávání peněz z pražského Dopravního podniku.

"Na Panenských ostrovech totiž sídlí anonymní společnost Cokewille Assets, do níž směřovaly tučné provize z firem Neograph a Bitmedia, jež pro dopravní podnik zajišťovaly papírové jízdenky a obrazovky v metru. Podle Nadačního fondu proti korupci je Cokewille provázána s vlivným pražským podnikatelem Ivem Rittigem, tvrdé důkazy o tom ale nejsou. Informace přímo z Panenských ostrovů by v této otázce mohly udělat jasno," píše deník.

Desítky dalších případů

Přes Panenské ostrovy měla běžet i část transakcí spojených s privatizací Mostecké uhelné společnosti nebo plzeňské Škodovky. Jde ale i o desítky dalších případů. Zda ale databáze Offshore Leaks přinese žádané odpovědi, není zatím jisté. Britské Panenské ostrovy totiž nepatří mezi českými podnikateli mezi nejžádanější destinace, dávají prý přednost Seychelám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…