Ratha chytili s krabicí. U jiných jsou jen podezření, poznamenává MfD

28.05.2012 10:02

Skandál exhejtmana Davida Ratha podle průzkumů ubírá ČSSD voliče. Nikdo tím překvapen být výrazně nemůže, neboť skandál má krajně nechutné rysy. V článku pro MF Dnes to píše komentátor Karel Steigerwald.

Ratha chytili s krabicí. U jiných jsou jen podezření, poznamenává MfD
Foto: hns
Popisek: Rath za mřížemi, ilustrační koláž
reklama

"Sám Rath, holedbající se cynik, je celkem silným důvodem k tomu, aby se voliči pořádně zamysleli," píše novinář. Současně ale dodává, že volby jsou ještě poměrně daleko. Na politické scéně se proto ještě může mnoho přihodit.  Na štítu sociálních demokratů však jizvy po Rathově aféře zůstanou. "Rathova aféra je jasná a přehledná i laikovi. Jestliže menším figurám (nejen) ČSSD procházely desítky miliónů v krabici pod postelí, Rathovi krabice neprojde," říká Steigerwald.

Socialistův policejní sen

Soudní proces s Rathovou skupinou zřejmě bude vrcholit při podzimních volbách. Korupční případ  proto budou mít stále voliči v paměti. Vedení ČSSD se snaží přesvědčit občany o tom, že aféra je důkazem práce policie, která si troufne pouze na opozičního politika. Prý touží po policii, která si dupne i na politika z vládní strany. "Takovou policii si přeje snad každý, ale prvním krokem je bohužel právě ta krabice, či jiný důkaz podobně efektivní váhy. Zatím není a tušení či mlhavá obviňování krabici s miliony nenahradí," konstatuje novinář v článku.

Na voliče bude mít nepochybně značný vliv skutečnost, že policie nalezla jámu s miliony a Ratha zatkla s krabicí plnou peněz. To působí daleko atraktivněji, než třeba jistá podezření o zbohatnutí exministra Řebíčka.  "Pokud ale policie velkou rybu Rathova formátu z vládních řad nepolapí, bude v podezření, že lapá líně či nelapá vůbec. Tak uvidíme," píše komentátor.

Socialisté nemusejí propadat trudomyslnosti

ČSSD sice nyní opouštějí voliči, ale ČSSD prý nemá důvod k panice. Nemusí prý ani čekat na dopadení někoho z řad vládních stran. "Stačí, když socialisti projeví dost razance a odhodlání zpracovat Rathovu aféru důsledně, přesvědčivě a bez vytáček. Pro ČSSD to může mít očistný efekt a strana může získat i náskok, že začala dřív než vládní strany, které to hořké poznání teprve čeká," prohlásil Steigerwald. Zároveň ale upozorňuje na skutečnost, že nestačí pouze odsoudit jednoho pachatele. Dotyčný byl významným politikem socialistů a měl důvěru vedení strany. "Jeho brutální a hejskovskou politiku strana podporovala, vrtěli se kolem něj ctitelé, sám se opájel mocí jako nějaký frajtr. To jsme my nestraníci viděli. Proč to neviděla ČSSD nebo proč to viděla a nechala být, tam vězí ta očista strany," končí Steigerwald svůj komentář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…