Romové, raději nečtěte. Podle mladých jste největší problém této země

04.06.2012 7:23

Nezisková organizace Člověk v tísni provedla unikátní průzkum mezi středoškolskými studenty, v němž se chtěla dozvědět, co považují za nejpalčivější problémy dnešního Česka. Na prvním místě se, možná poněkud překvapivě, objevilo soužití s Romy. Na dalších místech jsou nezaměstnanost a korupce. Šetření zároveň ukázalo, že lidé, kteří socialismus již vůbec nezažili, věří, že byl lepší, než současné poměry.

Romové, raději nečtěte. Podle mladých jste největší problém této země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Břeclavi proti údajnému romskému násilí

Mladé lidi pálí ze všeho nejvíc romská problematika. Ten, kdo by čekal, že k sobě mladí středoškoláci najdou cestu ve třídách a budou držet spolu už proto, že jsou ze stejné generace, by se v případě Romů asi spletl. Čím to je? Odpověď hledají dnešní Lidové noviny (LN).

Selhávají rodiče, média i škola

Podle ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martina Šimáčka za to nemůže osobní negativní zkušenost s Romy, ale spíše převzaté informace od druhých. Rodiče ve svých ratolestech neodbourávají společenské stereotypy, média také nejdou správnou cestou a škola, kde by mělo docházet ke sbližování vrstevníků, v tomto směru selhává.

„Není to primárně problém kontaktu s Romy, utváří si názor na základě nepřímé zkušenosti. Je tu obrovská příležitost, či spíše nutnost, aby škola změnila způsob výuky a dokázala v občanské výchově mladé lidi připravit na to, že je společnost různorodá, že v ní jsou menšiny, že v ní jsou handicapovaní,“ nabádá Šimáček.

Na podobné negativní názory je však podle Šimáčka zaděláváno již na základních školách, kde se děti s romskými vrstevníky nesetkávají, protože ti často končí ve speciálních školách, dříve zvláštních.

Euroskeptici věřící v socialismus

Až osmdesát procent respondentů se domnívá, že nemá šanci ovlivnit politické dění kolem sebe a to jak na celostátní, tak na lokální úrovni. Řada studentů neví, koho by volila, ale stojí za pozornost, že mezi nimi sílí hlasy, které relativizují nedostatky čtyřicet let vládnoucího komunistického autoritářského režimu.

„Ukazuje se, že přibývá těch, kteří relativizují, co bylo před rokem 1989. Jejich rodiče a prarodiče často podle průzkumu volebních preferencí chtějí dát hlas komunistické straně, to o něčem svědčí,“ upozornil na další varovný signál Karel Strachota z Člověka v tísni, který průzkum zadal v rámci programu Jeden svět na školách.

Mezi studenty také přibývá euroskeptiků. Za alarmující je třeba považovat to, že přibližně 12 procent studentů vyjádřilo ochotu hlasovat pro extremistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS). Před třemi lety, kdy proběhl podobný průzkum mezi studenty, se přitom tato strana mezi preferovanými vůbec neobjevila. Mladí lidé se často přiklánějí k radikálnějším řešením a s narůstajícím věkem se jejich názory vyvíjí, ale teoreticky by se mohlo stát i to, že za pár let usedne radikální DSSS v parlamentu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…