Schwarzenberg potvrdil svůj plán, jak obelstít Zemana

31.05.2013 8:13

Ve čtvrtek se objevily informace, že šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) vymyslel fintu, jak vyzrát na prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování velvyslanců. Na ambasády, kde hlava státu blokuje jmenování velvyslanců, vyšle své lidi jako chargé d'affaires. Ministr to potvrdil pro deník Právo.

Schwarzenberg potvrdil svůj plán, jak obelstít Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: V prezidentském volebním štábu Karla Schwarzenberga. Fenomén Karel zůstal nakonec poražen
reklama

Proces stahování velvyslanců a nasazování místo nich chargé d'affaires bude podle ministra probíhat postupně, když bude nutnost. Ta už prý nastává u některých případů. "Řekl bych, že Švýcarsko je pomalu načase. Ostatní ještě chvíli počkají," dodal Schwarzenberg s tím, že současní velvyslanci v dotčených zemích mají právo se vrátit. Ať už kvůli věku nebo jiným problémům.

O svém rozhodnutí nemusel informovat ani premiéra Petra Nečase (ODS), protože vysílání chargé d'affaires je výlučná pravomoc ministra zahraničí a vybrané lidi nemusí nikdo jiný schvalovat. Ministr ale popírá, že by byly pravdivé spekulace, že na něj spolupracovníci tlačí, aby je umístil na ambasády a nemuseli tak čekat na Zemanovo rozhodnutí za český plat.

K oslabení dojít může

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se obává, že vysláním chargé d'affaires namísto velvyslanců dojde k oslabení vyjednávací síly v zahraničí. Schwarzenberg nepopřel, že to může být problém. "Podívejte se, já jsem ten problém nevytvořil. Co mám dělat? Musím se jen se situací nějak vypořádat," míní.

Popularita ho nechává klidným

V posledním průzkumu obliby politiků agentury STEM ztratil Schwarzenberg devět procent. Hlavu si z toho ministr ale dle svých slov nedělá. "To stoupá a klesá a o to se moc nestarám. Ani jsem o poklesu popularity nevěděl. Bylo mi jasné, že nějaký čas po volbách to bude klesat. A je to pochopitelné, ale moc mi to nevadí. Člověk se nesmí obhlížet, zda je zrovna populární, nebo není. Musí dělat politiku podle nejlepšího vědomí a svědomí," uzavřel ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…