Sociální demokraté si přitom mohli vybírat. Nabízela se jim varianta vlády s lidovci a agrárními stranami. Přesto se ČSSD rozhodla přizvat k podílu na moci komunisty. Kromě toho, že na Ústecku se KSČM stala poprvé od roku 1989 vedoucí silou, zasedne díky ČSSD do krajských rad v dalších sedmi krajích.
Velký počet oranžovo-rudých koalic vyvolává vlny odporu. Nespokojení jsou lidovci, místo komunistů mohli být v koalicích s ČSSD oni. Zlobí se i veřejnost, podnikatelé a studenti, kteří se na výročí sametové revoluce chystají demonstrovat. Lidé v Ústí nad Labem připravují dobové transparenty, zazpívají si Internacionálu a podle deníku MF Dnes se pokusí odkrýt i symbol komunismu - srp a kladivo, které stále zdobí zeď místního úřadu, ale skrývají se pod reklamním billboardem.
ČSSD si stojí za svým
Předseda ČSSD své krajské vyjednavače hájí, strana si prý přála vytvořit stabilní vlády. "Tam, kde nebyla KDU-ČSL tolik silná, by bylo potřebné přizvat dalšího partnera. Pak už by ale nebyla taková názorová shoda," vysvětlil Sobotka.
I spříznění politologové ale ČSSD varují před přílišným posunem doleva. "Sociální demokracii se to může vrátit v příštích parlamentních volbách. Oslabuje svůj koaliční potenciál směrem do středu politického spektra. A ten je pro ni klíčový," upozorňuje politolog Lukáš Jelínek.
Protesty proti komunistům
V Jihočeském kraji vyvolaly výroky nové radní pro školství z KSČM Vítězslavy Baborové pobouření. "lidé, kteří nezažili minulý režim, by se neměli vyjadřovat k tomu, jestli komunisté dovedou vést resort školství na kraji," nechala se slyšet a teď sklízí kritiku. Vznikají petice a studenti zakládají stávkové výbory a 17. listopadu se chystá demonstrace na českobudějovickém náměstí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr