Slavný profesor, který píše o zániku civilizací: Nedokážeme si představit to, co přijde. Zkusme se připravit

06.01.2014 14:18 | Zprávy

ROZHOVOR Významný český vědec a egyptolog Miroslav Bárta svými výroky o blížící se transformaci společnosti čas od času může někoho vyděsit. Sám však říká, že to rozhodně není cílem jeho slov, přesto je říká nahlas záměrně. "Velmi často se stává, že elity odmítají vzít na vědomí, že se něco děje, nebo že se mění situace. Nemluvě o tom, že by se snažily na ni novým pružným způsobem reagovat," konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Slavný profesor, který píše o zániku civilizací: Nedokážeme si představit to, co přijde. Zkusme se připravit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vstupní brána na Pražský hrad

Vaše názory lze, mimo jiné, číst na stránkách nazvaných Komplexní společnosti. Nelze tam přehlédnout úvahy o tom, že lidstvo prochází určitou transformací… Je to tak? Podle čeho tak soudíte?
V prvé řadě jde o mou subjektivní úvahu, kterou nikomu nepodsouvám. Když se ale poohlédneme do minulosti, zjistíme, že každá civilizace procházela křivkou vzestupů a pádů. Všechny pády byly vesměs doprovázeny faktory jako nekontrolovatelný růst byrokracie a mandatorních výdajů, úpadek vzdělanosti a duchovna, eroze funkční administrativy. V reakci na to stále upadající stát reagoval úpornou snahou vše regulovat a kontrolovat a tím svůj pád ještě urychloval. Systémy se postupně stávaly více a více nestabilní a obvykle pak nebyly schopny se vyrovnat s vnitřní krizí, ani eventuálními vnějšími vlivy jako například klimatickými výkyvy. Tolik asi na úvod.

Je možno odhadnout, kam ta transformace současné společnosti a tudíž i lidstva může vést? Máme se bát, nebo těšit?
Já bych se na to snažil případně jaksi vnitřně připravit. Nic netrvá věčně a navíc je zde mnoho nástrojů, jak eventuální dopady mírnit. Zejména dbát skutečně na kvalitní rodinnou a školní výchovu a vzdělání nastupující generace. Jakási krize neznamená konec. Lidský rod vždy bojoval s osudem a jen my na to jaksi máme tendenci zapomínat. A cesta člověka na této planetě zaznamenala mnohá skvělá období. Myslím, že tomu bude tak i nadále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…