Stávka proti komunistům. 17. listopadu se ozveme, hrozí gymnazisté

13.11.2012 9:14

Studentská stávka se plánuje na 17. listopadu. Po 23 letech to může být další hromadná studentská stávka proti komunistům, alespoň na jihu Čech. Mladí lidé chtějí protestovat proti tomu, že se v kraji spojila ČSSD s KSČM a právě radní za komunisty povede školství.

Stávka proti komunistům. 17. listopadu se ozveme, hrozí gymnazisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Studenti třeboňského gymnázia už vstoupili do stávkové pohotovosti, jejímž důvodem je dosáhnout odvolání komunistů z vedení resortu školství v Jihočeském kraji.

Výsledkem koaliční dohody ČSSD s KSČM je obsazení tohoto resortu učitelkou Vítězslavou Baborovou ze Strakonic. Právě usazení komunistky do křesla radní pro školství je pro studenty nepřijatelné. Už před pár dny začal s protestem učitel z Třeboně Martin Rosocha. Nečekal, že bude mít takovou podporu od studentů, nejen na svém gymnáziu.

„Sama paní Baborová argumentuje, abychom ji nechali předvést, co umí a co dokáže, a nekritizovali ji ještě před jejím nástupem. Každý, kdo si pročetl její veřejná prohlášení, má šanci se přesvědčit, že v jejím případě není na co čekat. Žena, která pohrdá názory nás mladých na její stranu jen proto, že jsme dobu jejich vlády nezažili. Neuznává víceletá gymnázia jako baštu vzdělání v naší společnosti a chystá se je nahrazovat učilišti,“ obává se šéf stávkového výboru, student Dominik Hořejší, v prohlášení s názvem Nedovolme komunistům návrat k moci!

Někteří rodiče studentů ale nechápou přístup mladých lidí. „Chápu jejich názory, chápu jejich horkokrevnost. Komunisti tu udělali spoustu špatného, co ani moje dcera a stovky těch mladých nepamatují, ale něco si vynucovat tímto způsobem, přitom tu ženskou, radní, ani neznají, mi přijde v této době trochu přitažené za vlasy. Dceři jsem to doma řekla, odpověď zněla – ale mami, vždyť tomu vůbec nerozumíš,“ svěřila se pro ParlamentniListy.cz Jana Malá, matka jedné ze studentek, která petici také podepsala.

Studenti prohlášení posílají hejtmanovi Jiřímu Zimolovi (ČSSD) a žádají ho, aby resort školství přeobsadil. Pokud to neudělá, hodlají studenti opět uspořádat velkou „generální“ stávku v sobotu 17. listopadu, k 23. výročí sametové revoluce.

Internetovou petici proti přidělení školství KSČM podepsalo na 4000 lidí a další podpisy přibývají. Studenti chtějí, aby je podpořili studenti i z jiných krajů. Pod petici se podepisují i další lidé, některé regionální osobnosti, včetně vietnamských občanů žijících v příhraničí.

Hejtman Jiří Zimola považuje názory studentů za jejich svobodný projev, ale trochu hysterický. „Rozhodně nebudeme obsazovat resorty podle toho, jak se to někomu líbí, nebo nelíbí. Paní radní Baborová nedostala ještě ani šanci předvést, zda něco umí, a oni už ji chtějí odvolat,“ diví se hejtman s tím, že obsazení postu radní za KSČM právě v resortu školství je součástí koaliční dohody.

Doposud vedla resort Jana Krejsová z ČSSD. Ta byla prý ale až do roku 1995 také členkou KSČM, z které byla vyloučena.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radek Kraus
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…