Tachecí trápila šéfku ÚSTRu kvůli Petrušce Šustrové: Vy nevíte, že...

24. 4. 2013 9:31

Barbora Tachecí vedla rozhovor s novou ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavlou Foglovou. Podle novinářky je Foglová "velký střelec od boku". V rozhovoru totiž označila exředitele ústavu Pavla Žáčka za manipulátora s prameny, což Tachecí ve svém sloupku "Jejíma očima" vyvrací.

Tachecí trápila šéfku ÚSTRu kvůli Petrušce Šustrové: Vy nevíte, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petruška Šustrová
reklama

Pavla Foglová byla až do dubna neznámou překladatelkou z polštiny, dnes je její jméno skloňováno ve všech médiích a je patrně nejslavnější šéfkou v České republice. V ÚSTR i Archivu bezpečnostních složek (ABS), který pod něj spadá, způsobila během pár dní pořádný rozruch.

Foglová v rozhovoru s Barborou Tachecí pro deník MF Dnes rázně odmítla, že by její jmenování do funkce bylo zpolitizované. Odmítá i to, že od jejího nástupu na post šéfky nezůstal v úřadu kámen na kameni.

Nechtějí komunikovat

Výpověď prý nedostal ani bývalý ředitel, nyní ředitel Kanceláře ÚSTR Pavel Žáček. "Pan Žáček dostal nabídku a čekám, až se vyjádří. Protože jsem komunikovala se všemi členy vrcholového vedení, tak kromě pana doktora Stehlíka, se kterým jsme se opravdu setkali třikrát, se mnou prostě nekomunikují," stěžuje si šéfka.

Foglová v rámci personálních změn plánuje propustit také ředitelku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. A to aniž by si s ní osobně promluvila. Prý na to nebyl čas. "Říkám: Chtěla jsem, ale nebyla ta možnost. Jsem tam fakt krátkou dobu," říká.

Ve své koncepci nová ředitelka uvádí, že chce úřad depolitizovat. Dělá jí ale problém vysvětlit, jak přesně to chce udělat. Výstupy ústavu prý musí být na odborné úrovni. Některé z dosavadních výstupů podle ní mohly být politicky motivované. Kvalitou, kterou bude vyžadovat, se prý dá eliminovat možnost, že něco bude na něčí objednávku.

Za Hermana byly výstupy politicky motivované

Foglová si prý vážně zjistila, že v minulosti za ředitele Daniela Hermana byly některé výstupy ústavu politicky motivované. "Třeba teď ta poslední edice Dokumenty, která vyšla z vyšetřovací komise k 17. listopadu. Sama edice je nesmírně důležitá a je výborné, že existuje. Ale autor edice manipuloval  s prameny tím způsobem, že popsal situaci, kdy přijdou dva sovětští občané za člověkem, který má údajně blízko k Občanskému fóru, a tvrdí, že sovětská vláda nebo Sověti chtějí pomoci OF," popisuje Foglová. "A to je vše. To je pramen, ze kterého pak vyjde nějaký názor, že sovětská vláda byla připravena pomoci OF. To prostě nestačí," dodává.

Autorem této práce je Pavel Žáček. Jak ale Tachecí uvádí, Pavla Foglová není ve své argumentaci zcela přesná a Žáčka označuje za manipulátora s prameny neprávem. Autor knihy s názvem Vypovídat pravdu a nic nezamlčet - protokoly parlamentní komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989 do ní totiž pouze zkompletoval dlouho utajené protokoly z výslechů. Sám v úvodu publikace píše, že cílem není interpretace, naopak zveřejnění dokumentů má umožnit jejich další odborné využití.

Tachecí se děsí

"Je-li toto manipulace s prameny, pak se malinko děsím, že paní ředitelka a dnes už její ústav budou kontrolovat výpovědi svědků historických událostí a rozhodovat, jestli je vydají, nebo ne," komentuje to Tachecí.

Foglová: Šustrové věřím

Foglová v rozhovoru uvedla, že se nebavila s předsedkyní rady Petruškou Šustrovou o tom, proč ji vlastně komunisté zavřeli. Tachecí si ale předem vyhledala informace, že Šustrová jako členka Hnutí revoluční mládeže byla komunisty zavřena mimo jiné kvůli trockistickým názorům, tedy byla také silně vlevo jako tehdejší komunisté. A ředitelku evidentně zaskočila.

"Já tohle tedy nevím, to by byla otázka spíš na ni. Já prostě znám Petrušku Šustrovou posledních třicet let a rozhodně je to člověk s velmi konzervativním myšlením. Pro mě je absurdní, aby byla jakkoliv spojena s jakýmkoliv komunistickým nebo trockistickým směrem... a zvlášť teď," reagovala Foglová.

"Nevím, jak to tehdy myslela. Člověk v mládí dělá hrozné blbosti, pro mě je u ní důležité to období, kdy byla mluvčí Charty 77, co činí dnes a že jí věřím, že jí o ten ústav jde," uzavřela ředitelka ÚSTR Pavla Foglová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…