Tak tedy... Jak velké nebezpečí hrozí nám v Česku? Odborník promlouvá i o tom, v čem bude celoevropský problém

08.01.2015 14:46 | Zprávy

Hrozí podobné činy, jako ve Francii, také v Česku? Co vše bude třeba začít měnit jak na politickém, tak i bezpečnostně-politickém poli, aby se útoky radikálů proti nevinným lidem neopakovaly? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly odborníka – specialisty na strategii a bezpečnost ze Střediska bezpečnostní politiky Jana Ludvíka.

Tak tedy... Jak velké nebezpečí hrozí nám v Česku? Odborník promlouvá i o tom, v čem bude celoevropský problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze

„Ani v České republice se zcela vyloučit podobné útoky, jaké se přihodily ve Francii, nedají. Ovšem politické násilí u nás je něčím naprosto mimořádným – i proto, že se dá předpokládat, že v naší zemi nežijí lidé, a to ani z řad muslimů, kteří by typologicky měli stejný profil jako útočníci ve Francii – tak jak se o něm postupně dozvídáme z otevřených zdrojů,“ řekl pro ParlamentníListy.cz odborník na strategii a bezpečnostní politiku Jan Ludvík ze Střediska bezpečnostní politiky.

Otázka, do jaké míry hrozí nebezpečí i v Česku, leží na srdci v posledních hodinách asi mnohým. Jak asi již celý svět zaznamenal, ve středu si dvanáct mrtvých vyžádala střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Útočníci do sídla časopisu, který se proslavil karikaturami proroka Mohameda, vpadli vyzbrojení kalašnikovy. Představuje to nejhorší teroristický útok ve Francii za desítky let. A jak se ukazuje, dramatické chvíle pokračují i ve čtvrtek.

Čelíme výjimečnému riziku – to je třeba Francouzům říci, prohlašuje ministr vnitra

„Musíme Francouzům říci pravdu: Čelíme výjimečnému riziku, násilí může přijít každým okamžikem. Veškeré státní orgány, ve spojení s ostatními evropskými zeměmi, jsou mobilizovány, aby zajistily bezpečnost Francouzů,“ prohlásil v rádiu Europe 1 ministr vnitra Bernard Cazeneuve s tím, že jsme konfrontováni s vyšetřováním, jehož rozměry nemají obdoby. V současnosti je proto ve Francii mobilizováno 88 tisíc policistů, aby hlídali školy, náboženské objekty či velké obchody.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…