Takový kravál proti Klausovi. Pravičák Semín o odporné kritice amnestie

08.01.2013 6:21

JINÝMA OČIMA Předseda konzervativní euroskeptické Akce D.O.S.T. Michal Semín není zrovna největším příznivcem amnestie, ale považuje kritiku odpůrců Václava Klause za nepřiměřenou a pokryteckou.

Takový kravál proti Klausovi. Pravičák Semín o odporné kritice amnestie
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Michal Semín

„Rozumím některým pochybnostem ohledně vhodnosti vyhlášení rozsáhlé amnestie, proto bych věcnou diskusi o jejích aspektech vítal. To, čeho jsme v médiích a na politické scéně svědky, má však k takové diskusi poměrně daleko. Takový protiklausovský kravál byl naposledy spuštěn v době, kdy byl tlačen a bohužel dotlačen k podepsání Lisabonské smlouvy. Jeho neúprosní odpůrci mu přitom připisují ty nejšpinavější motivy, aniž by pro ně předložili sebemenší důkazy,“ říká předseda Klausovi blízké Akce D.O.S.T.

Havlova amnestie je humanismus, Klausova zlodušství

Reakce Klausových odpůrců není podle něho jenom plná zloby, ale je i plná pokrytectví: „Zatímco Havlovy amnestie byly pro ně výrazem ušlechtilého humanismu – jinak to ani být nemohlo, když Havel humanitárně i bombardoval – a jejich negativní společenské důsledky bagatelizovali, Klause viní ze sympatií k tunelářům a pohrdání právem a spravedlností.“

Semína zaráží, jak si média mohou dovolit psát o někom jako o tuneláři, když nebyl odsouzen. Je to podle něho flagrantní porušení presumpce neviny, která je základem právního ústavního státu.

„Považují novináři snad za spravedlivé, aby se o některých obviněných psalo více jak osm let jako o zločincích, přestože jejich trestná činnost nebyla během tak dlouhé doby prokázána? Představuje pro ně presumpce neviny vůbec nějakou hodnotu? Odkud vědí, že léta trvající trestní řízení by skončila odsouzením právě těch osob, jež jsou předmětem stíhání? Proč na této amnestii, která jim přeci z principu nevadí, jinak by o její legislativní zrušení již dávno usilovali, nevítají tu skutečnost, že na rozdíl od jiných amnestií nepromíjí tresty vrahům, lupičům či sexuálním predátorům? Považují snad hospodářské delikty, nad nimiž se tolik, a neříkám, že neoprávněně, pohoršují, za závažnější?“ ptá se Semín.

Proticikánské nálady společnosti se havlistům hodí

Semín též zareagoval na to, že místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek označil Klause za zločince a šílence: „Zaorálek se vyjadřuje ke Klausovi stejně poklesle a vulgárně jako Miroslav Sládek k cikánské problematice.“

Podle Semína jsou především havlističtí kritici Klause v médiích pokrytci: „Kampaň nejenom havlistických médií má v sobě zakomponovanou skrytě rasistickou notu. Kamery televizí téměř výlučně snímají amnestované Cikány. Lidskoprávníci a havlisté, kteří jindy označují český národ za rasistický, sami neváhají zneužít negativních sentimentů národa vůči této menšině. Když mohou Klause mlátit po hlavě, využijí i rasistický klacek, aby si lidé řekli: ´no jo, Klaus pouští tuneláře a Cikány.´ Je to fakt odporné. Proč se proti tomu ještě neozvali nějací obránci Romů?“

Nedal Klaus zbytečně do rukou zbraň odpůrcům?

Semín se diví, proč odpůrcům Klause vadí, že se prezidentovi právníci a spolupracovníci odvolávají na judikát Evropského soudu pro lidská práva, když jsou pro ně evropské instituce jindy tak posvátné: „Vadí jim snad, že na něj upozorňují kritici EU – jakkoli ESLP není institucí EU? Pokud ano, proč chtěli po Klausovi, aby proti svému přesvědčení podepsal Lisabonskou smlouvu? Není tu těch rozporů už trochu moc?“

Semín si ale také klade otázku, zda tato amnestie nebyla pro Klausovy nesmiřitelné protivníky příliš snadným soustem a zda byla takticky vhodná.

„Prezidentská kancelář musela s touto ohlušující protiklausovskou masáží předem počítat a nezdá se mi, že by na tuto situaci byla adekvátně připravena. Sympatické však je, že tu prezident Klaus poskytl další důkaz, že není, jak jeho nepřátelé tvrdí, populistou, že se nebojí plout proti proudu vybičovaného veřejného mínění. Jistě by se našly i jiné oblasti politiky a veřejného života, kde by se na absenci celospolečenského konsensu nemusel prezident ohlížet a využít své pravomoci pro dobro všech,“ myslí si Semín.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…