Ty největší mozku lidstva... ČSSD začíná "diskutovat", kdo může za Ratha

28.05.2012 14:32

Místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach uvedl v rozhovoru pro idnes.cz, že očekávat, že aféra Rath nebude mít vliv na stranické preference by bylo příliš optimistické a že by z kauzy středočeského exhejtmana měli vyvodit odpovědnost ti, kteří ho podporovali, a ti, které podporoval on. Ve straně toto prohlášení rozpoutalo protichůdné reakce a občas i ostrá prohlášení.

Ty největší mozku lidstva... ČSSD začíná "diskutovat", kdo může za Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Škromachovi dává za pravdu i poslední průzkum agentury SANEP. Ta uskutečnila pravidelný průzkum volebních preferencí ve dnech 3. až 9. května, ale po vypuknutí aféry a zadržení Davida Ratha provedla další ve dnech 17. až 20. května. Nejsilnější stranou sice zůstala s 22,3 procenta ČSSD, ale oproti předchozímu průzkumu ztratila čtyři a půl procenta. Se ziskem 19,8 procenta se na ni dotáhla KSČM, která si polepšila o tři procenta.

Část sociálních demokratů se Škromachem ohledně vyvození odpovědnosti souhlasí. V tomto smyslu uvádí, že odpovědnost by měla vyvodit především Rathova středočeská ČSSD. Někteří sociální demokraté si ale myslí, že jde jen o selhání jednotlivce a ČSSD by si zbytečně neměla sypat popel na hlavu.

Počkejme na další průzkumy

„Ten rozhovor se Zdeňkem Škromachem jsem četl a neshledávám na něm nic, co by bylo závadného. Je to vyjádření osobního názoru. Na další výsledky průzkumu veřejného mínění si budeme muset počkat, protože ty dosavadní byly dělány těsně před nebo těsně po aféře. Více vypoví ty další. Ale David Rath byl vždy v rámci ČSSD brán jako solitér a to, kdy kdo koho podpořil, je věc tajné volby,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

„To, že má aféra Davida Ratha vliv na preference ČSSD, je nepochybné, ale ten samotný výrok pana Škromacha bych nekomentoval,“ řekl redakci  místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

Změnit krajskou kandidátku, jinak bude propad pokračovat

„Se Zdeňkem Škromachem souhlasím. K odpovědnosti by se měli přihlásit zejména Rathovi straničtí kolegové z rady Středočeského kraje,“ míní místopředsedkyně senátorského klubu ČSSD Jiřina Rippelová.

Senátor Jaromír Strnad zvolený za Kutnohorsko ve Středočeském kraji souhlasí se Škromachem. „Musí se zásadním způsobem změnit vedení středočeské ČSSD. Na nové kandidátce do krajských voleb by pak neměli figurovat lidé, kteří úzce s Davidem Rathem spolupracovali. Pokud se takové kroky neučiní, pak se obávám, že číslo 4,5 procenta v propadu preferencí nebude konečné,“ varuje senátor.

„Ano, souhlasím se Zdeňkem Škromachem. Je to především věcí Krajského výkonného výboru středočeské ČSSD,“ uvedl poslanec Václav Neubauer.

Zamezit kumulaci funkcí

Podle poslance Jiřího Petrů bude muset nejvíce práce pro obnovení důvěry udělat krajská organizace ČSSD ve středních Čechách. „Bude však třeba se zamyslet nad systémovými nástroji. Myslím tím skutečnost, že nemůže si podávat projekty, vybírat je a nakonec i kontrolovat jeden subjekt. Je to nakonec i doporučení Evropské komise. Velmi by také prospělo, aby nedocházelo ke kumulaci veřejných funkcí: starosta, hejtman, poslanec, senátor. Toto vertikální spojení přináší dle mého mínění mnohé problémy a nesystémové postupy,“ dodal poslanec.

„Myslím si, že by měli zvážit osobní odpovědnost lidé, kteří Ratha ve Středočeském kraji prosazovali, tedy například předseda KVV,“ uvedl středočeský poslanec Václav Zemek, který tak narážel na předsedu KVV Richarda Dolejše.

Poslankyně Vladimíra Lesenská uvedla, že se Škromachem souhlasí, ale neumí odpovědět na to, kdo konkrétně by osobní odpovědnost vyvodit měl: „Nikdy jsem se ve straně nezajímala o to, kdo, kde a s kým má, nebo nemá vazby a kde, kdo, koho podporuje, nebo nepodporuje. Vždy mě zajímalo, kdo a jak dělá svou práci. Myslím si, že ti, kterých se to dotýká, to vědí sami moc dobře.“

„Podle mého názoru se jedná o chybu konkrétních osob a nedostatek kontrolních mechanismů ve Středočeském kraji a ve středočeské krajské organizaci ČSSD. Tam je primární politická odpovědnost. Jinak je nutno počkat na rozhodnutí soudu,“ míní poslanec Antonín Seďa.

Nepodléhat sebemrskačství

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček, který je členem KVV středočeské ČSSD, říká, že je nutné nepodléhat nějakému přehnanému sebemrskačství.

„Ústřední výkonný výbor vyzval středočeskou ČSSD k vyvození politické odpovědnosti, a to je v pořádku. Kauza Rath je však dle mého selháním jedince a neměla by zastřít zásadní otázky podstatně důležitější pro tento stát a naše spoluobčany, jako jsou církevní restituce, nesmyslná důchodová reforma, či neustálé zdražování základních potravin. Na těchto klíčových otázkách musí ČSSD dokázat, že i přes selhání jednotlivce nabízí voličům program, který je spravedlivou a fungující alternativou k tupým škrtům vlády,“ zdůrazňuje poslanec.

Pitomost centrálního mozku lidstva a Rathova prasárna

Europoslanec Richard Falbr však očividně se Škromachem nesouhlasí. „Odpovědnost za blbý kecy, který poškozujou, by měl vyvodit především centrální mozek lidstva Škromach,“ rýpl si do stranického kolegy ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz europoslanec.

„Je to pitomost,“ reagoval na Škromacha senátor Miroslav Krejča. „Kdybychom všem politickým matadorům, kteří se roky pohybují v politice, spočetli koho, kdy a v čem podporovali a chtěli z toho cokoli vyvozovat, to by se to na naší politické scéně pročistilo. Kdo z nich nemá máslo na hlavě? A co se týká kauzy Rath, nemohu se zbavit pocitu, že byl obětován svými nejbližšími. Hoďte psovi kost a přestane vrčet. Tím ale nezlehčuji onu Rathovu prasárnu,“ dodal senátor.

Podle senátora Miloše Malého není nic černobílé a Škromach má pravdu jen z části. "Oba hlavní protagonisté byli původně členy ODS a pak přestoupili do ČSSD. Už to mělo signalizovat, že tu není něco v pořádku. Že jim nejde o program a sociálnědemokratické hodnoty, ale pouze o vlastní ego. Musíme si přiznat, že tato politická turistika je celospolečenská cesta do pekel a morálního marasmu. Musíme si tuto chybu přiznat a více ji neopakovat. Máme dost vlastních poctivých členů, kteří teď tuto patálii budou dlouhodobě napravovat," míní senátor, který narážel na to, že Petr Kott i David Rath bývali členy ODS.

„Jsme demokratická strana, která je stavěna zespoda. Středočeská organizace svou odpovědnost nese a řeší. Jediný člověk, který osobně může nést zodpovědnost, protože se postaral, aby David Rath neskončil už před krajskými volbami, byl Jiří Paroubek. V této souvislosti je třeba říct, že je znakem silného hodnotového základu sociální demokracie, že ti, kteří tyto hodnoty nemají zvnitřněny, tedy se podle nich nechovají, ze sociální demokracie odcházejí sami. Ta jména jsou známá. To je i pro občany jasný znak toho, že pro sociální demokracii je zásadní služba lidem a nic na tom nemění možný exces jednotlivce, který nás mrzí, stydíme se za něj a lidem se za něj hluboce omlouváme,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Kolektivní odpovědnost

Europoslanec Libor Rouček říká, že v politice je zodpovědnost převážně kolektivní: „Kandidaturu Davida Ratha na hejtmana schválilo celé vedení strany včetně Zdeňka Škromacha. Logicky tedy ČSSD nyní platí ´kolektivní´cenu v podobě poklesu preferencí.“

„A tím myslí Zdeněk Škromach všechny ty, kteří Davida Ratha volili?“ reagoval senátor a člen středočeské krajské rady Marcel Chládek.

„Ještě není nic definitivní. Vše, co vím, vím z médií. Pokles preferencí je proto samozřejmý a s veškerou úctou - o něj také šlo. Jméno Kubice nám nějak nosí smůlu. Jinak pan Škromach je po léta místopředsedou ČSSD a jistě svůj názor bude moci probrat s dalšími našimi čelnými představiteli ve vedení. Je to jejich práce a nesluší se to komentovat prostému oranžovému pěšákovi. Jinak kolegu Davida Ratha do ČSSD přivedl bývalý premiér a předseda Jiří Paroubek. A ten již svou eventuální odpovědnost, je-li jaká, s předstihem vyvodil. Vyčkejme, prosím, co bude. A jak dopadnou i jiné kauzy. O kterých se náhle vůbec, ale ´překvapivě´už vůbec nemluví. To je náhodička, že? Spravedlnost má sice zavázané oči, ale není přece barvoslepá,“ říká poslanec Jiří Koskuba

Podle poslance Ivana Ohlídala je Škromachovo vyjádření velmi zjednodušené a povrchní. „Co znamená to slovo ´podporoval´? Je například podporou Ratha, když ho někdo volil do nějakého orgánu ČSSD či do veřejné funkce a přitom o jeho trestné činnosti vůbec nic nevěděl? Je to jistě jakýsi druh podpory. Potom by měla vyvodit odpovědnost i spousta slušných a poctivých lidí bez jakékoli konkrétní viny, což je nesmysl. Samozřejmě je nutné, aby vyvodili odpovědnost z Rathovy kauzy ti lidé, kteří mu svým jednáním umožnili páchat jeho trestnou činnost přímo, nebo nepřímo. O takových lidech, kromě těch, co již byli dáni do vazby, zatím nevím. Proto si myslím, že Škromachovo vyjádření je dosti neuvážené a možná i účelové,“ myslí si poslanec.

"Dle mého názoru jeden volební průzkum není dostatečné měřítko pro zhodnocení současné obliby ČSSD u voličů. Věřím, že jsme jako ČSSD neztratili důvěru a uspějeme v krajských a senátních volbách," reagovala poslankyně Dana Váhalová.

"Nevím, koho má Zdeněk škromach konkrétně na mysli a zda mluvil o podpoře politické, nebo nějakém se spolupodílení na finanční trestné činnosti. Předpokládám, že drtivá většina členů ČSSD neměla tušení o podezřelých praktikách Davida Ratha. Ten naopak vždy vystupoval jako protikorupční rétor. Pokud bude ale odsouzen, měli by z toho určitě vyvodit důsledky ti, kteří jej podporovali, i pokud měli nějaké podezření," uvedl senátor Petr Gawlas.

Voliče to znechutí

Poslanec Adam Rykala se obává, že situace kolem Davida Ratha buď znechutí voliče k volbám přijít, nebo přihraje hlasy KSČM. „Úkolem nás, sociálních demokratů, není teď přemýšlet, ke komu měl David Rath blíže. Důležité je vyjít do ulic a začít vysvětlovat náš program. Máme co nabídnout. Vláda v této zemi nevládne a jen přemýšlí, jak ještě vytáhnout peníze lidem z kapes. Proti tomu bojujeme,“ dodal poslanec.

Senátor Jan Žaloudík bere celou věc s nadhledem. „Vyčkal bych v klidu podzimu. Možná je ČSSD v čistících procesech napřed. Nevidím důvod pro sebeprznění a přeji hezké léto. Pokud je něco vskutku třeba, tak aby občas pořádně zapršelo. Déšť čistí a regeneruje,“ smál se senátor.

Poslanec Václav Klučka míní, že se jedná o selhání jednotlivce, a tak by ČSSD neměla hledat odpovědné osoby ve vlastních řadách: „David Rath se trestných činů dopouštěl sám, bez vlivu sociální demokracie. Nemyslím si na rozdíl od Zdeňka Škromacha, že by kdokoli z vedení strany na sebe měl vzít odpovědnost za poškození sociální demokracie.“

Poslanec Ladislav Šincl uvedl, že rozhovor nečetl. „Já jsem k okruhu Davida Ratha nikdy nepatřil, ale obecně mohu jen poznamenat to, že by nebylo dobré, aby byli lidé trestáni jen za to, že Ratha někdy pozdravili na chodbě,“ uvedl poslanec.

„Probíhá vnitrostranická diskuse, kam toto téma patří. Výsledky uvidíte,“ reagoval člen poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Huml.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…