Přímá volba prezidenta, pokud ji schválí Senát, přinese do klání o post hlavy státu mnohem více nejistoty, než tomu bylo při dosavadním způsobu prezidentské volby. Uspět totiž mohou i ti, kteří by u hlavních politických stran neměli šanci. Důkazem je nedávná anketa serveru iDNES.cz, do níž se zapojily desetitisíce čtenářů a v níž za expremiérem Janem Fischerem skončil na druhém místě Tomio Okamura, podnikatel a odborník na cestovní ruch.
„V mé osobě si lidé promítli novou tvář, po které touží. Bez ohledu na to, jestli budu, nebo nebudu kandidovat, je to děsivý signál pro etablované strany,“ vysvětluje si svůj úspěch Okamura, který ale považuje za předčasné říkat, zda do boj o Hrad půjde. „Zda má smysl kandidovat, si nejdříve ověřím v senátních či jiných volbách,“ řekl MF Dnes.
Ještě v létě se Okamura na kandidaturu necítil
To je posun od konce léta, kdy se vyjadřoval ke své možné kandidatuře na Hrad. „Myslím, že prezidentem by měl být člověk, který mnohem více pracuje pro veřejnost, mnohem více ukáže, že je společensky prospěšný pro tuhle společnost. Že pro ni dlouhodobě pracuje, že se snaží špatné věci posouvat k řešení a změně, že má dlouhodobě pevné názory. Takového člověka si já představuji jako prezidenta. Necítím se na to,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník