Veřejnost se skládá z volů a vládnou nám zloději? Politolog ostře vyvrací

14.02.2012 11:15 | Zprávy

Při četbě novin či zpravodajských serverů může mít člověk pocit, že se Česká republika řítí do pekel. Ve prospěch podobného závěru hovoří i úvahy dvou spisovatelů, které nedávno zveřejnila MF Dnes. Spisovatelka Petra Hůlová a známý autor Michal Viewegh se shodují v tom, že Česko nečeká žádná světlá budoucnost, protože naše demokracie nestojí za moc a zemi ovládají zloději. Politolog Bohumil Doležal však s takovými názory zásadně nesouhlasí. S Českem to prý ještě není tak špatné.

Veřejnost se skládá z volů a vládnou nám zloději? Politolog ostře vyvrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Deník MF Des začal před časem zveřejňovat texty spisovatelů a spisovatelek, v nichž se mistři pera vyjadřují ke stavu současné české společnosti. V tomto seriálu se objevily i texty spisovatelky Petry Hůlové a populárního autora Michala Viewegha. Oba vyjadřují znechucení nad stavem české společnosti, v kostce řečeno, republiku prý nečeká nic pěkného, protože je plná zlodějů. Politolog Bohumil Doležal však situaci nevidí zdaleka tak černě. Co ho k tomu vede, vysvětlil v komentáři, který vyšel v dnešním vydání MF Dnes.

Demokracie potřebuje čas

Hůlová tvrdí, že kamsi zmizela perspektiva světlé budoucnosti, ve kterou lidé věřili např. v časech krátce po Sametové revoluci. Dnes se budoucnost vůbec nejeví jako světlá. Je to zapříčiněno i tím, že Česku schází skutečná demokracie, ale také lidé, kteří by se o demokracii zasadili. Občané se změnili ve snadno ovladatelnou masu. Jistým posunem oproti roku 1989 je prý alespoň to, že se Česko přesunulo z dohledu Ruska pod patronát EU.  Doležal však toto hodnocení jednoznačně zpochybňuje.

„K tomu je třeba podotknout: představa, že veřejnost se skládá převážně z volů, vede nutně k podpoře autokratického vládnutí, které se příliš neosvědčilo. A pokud si někdo uchová i v dospělém věku pubertální přesvědčení o budoucnosti jako o dálnici ke štěstí, bude samozřejmě krutě zklamán. Proti autorčinu skoro programovému škarohlídství se pak ohradil v Lidových novinách Petr Zídek, poukázal mimo jiné na to, že srovnávat „Evropu“ s „Rusáky“ (zřejmě Evropskou unii se Sovětským svazem) je nesmyslné, Evropa jsme i my,“ upozorňuje Doležal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…