Vláda si neuvědomuje banální ekonomické poučky, shodují se ekonomové

13.01.2013 14:45

V nedělních Otázkách Václava Moravce se řešila i ekonomika. Ta je dnes horší, než se čekalo. Profesor ekonomie na Fakultě sociálních věd UK Michal Mejstřík vidí situaci Česka ještě pozitivně, zato ekonomka Ilona Švihlíková má na tuzemskou situaci o něco negativnější pohled. Oba se ale shodli na neschopnosti vlády. Její výdaje jsou často zbytečné a škrtá se na nepravých místech.

Vláda si neuvědomuje banální ekonomické poučky, shodují se ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Ekonom Michal Mejstřík tvrdí, že na tom tuzemská ekonomika není tak zle. Česko se nezadlužuje jako další země. Vidí to pozitivně, pohybujeme se totiž v globálním měřítku, nikoliv evropském, jak často příliš řešíme. Navíc každá ekonomika má své problémy. S takovým vysvětlením se ale nesmířila ekonomka Ilona Švihlíková. Tvrdí totiž, že ekonomickou situaci tuzemska tvoří i vláda. Byť pro intervence nemá žádný prostor, dělá si ho.

Narážka na Kalouska

Tím se Švihlíkové odkrývá neschopnost vlády v organizačních věcech. „Vláda si neuvědomuje banální ekonomické poučky,“ konstatovala v OVM s tím, že i státní rozpočet má negativní dopady pro reálnou ekonomiku státu. Hlavní problém vlády Švihlíková vidí v tom, že nebyl udělán audit výdajů. „Ne že vidím velkou položku, a tak ji škrtnu,“ narážela na kroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09).

Ani Mejstřík se vlády v jejich krocích zastávat nechce. Sám totiž některé z nich kritizoval. Upozornil například na vládní spotřebu a efektivní využívání. To je podle něj v oblasti institucí její největší chyba. „Vládní výdaje jsou vynakládány na zbytečná rekreační zařízení, s kterými disponují ministerstva,“ prohlásil Mejstřík a uvedl příklad jako rekreační zařízení vojáků. „Mohli bychom místo toho investovat do infrastruktury,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…