Zloději Kalousku, četl ministr financí a už trestá. Levně a účinně

17.04.2012 13:10 | Zprávy

Trestní oznámení ministra financí Miroslava Kalouska na podnikatele Radima Jančuru za šíření pomluvy tiskem je psychologicky více účinný prvek, než kdyby věc řešil v občanskoprávním sporu. Navíc podle advokátky Hany Marvanové by v civilní žalobě nebyla jeho pozice vzhledem k nutnému dokazování nijak jednoduchá.

Zloději Kalousku, četl ministr financí a už trestá. Levně a účinně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek si mohl vybrat, jakým způsobem zareaguje na to, že ho podnikatel Radim Jančura v rozhovoru pro server Česká pozice označil za nejbohatšího člověka v této zemi, který si s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy. Mohl jít do občanskoprávního sporu, tedy cestou žaloby na ochranu osobnosti, nebo podat trestní oznámení pro pomluvu. Rozhodl se pro druhou možnost.

„Když někdo čelí žalobě na ochranu osobnosti nebo trestnímu oznámení pro pomluvu, to je v podstatě totéž, jenom jedno je civilní a jedno je trestní. V obou případech se samozřejmě řeší, na kolik jsou ta tvrzení podložená. Teď jde o to, čím dotyčný argumentuje. Je věcí toho, kdo výrok pronesl, aby uvedl v kontextu, jak to myslel, a oč své tvrzení opíral,“ říká pro ParlamentníListy.cz advokátka Hana Marvanová.

Rozsáhlá judikatura ÚS i soudu pro lidská práva

Podnikatel a majitel Student Agency, který se letos v únoru stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci, se Kalouskova trestního oznámení nebojí. „Pan ministr už mi volal a řekl, že s dvacetiletými hejsky si to vyřizuje na ulici, a se mnou si to vyřídí takto,“ uvedl Jančura pro iDNES.cz s tím, že není policista, aby vyšetřoval, jestli peníze pocházejí z úplatků. „Jen jsem nahlas řekl, co slyšíme ze všech stran,“ dodal.

Spory na ochranu osobnosti, ať už to jsou pomluvy nebo civilní žaloby, nejsou podle advokátky Marvanové jednoduché pro žádnou ze stran. „Je na to docela rozsáhlá judikatura Ústavního soudu i soudu pro lidská práva ve Štrasburku v tom smyslu, že každý má právo na názor, ale ten názor musí být nějak podložený,“ vysvětluje zakladatelka občanského sdružení Veřejnost proti korupci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…