A pozor. Řecký exministr financí Varufakis čelí obvinění z vlastizrady

29.07.2015 17:42

Varufakise po odhalení svého „Plánu B“, jehož cílem bylo uvést v Řecku paralelní bankovní systém, skrze hackování účtů daňových poplatníků, nyní čelí několika obviněním z vlastizrady. Parlament má nyní projednat, zda ho zbaví poslanecké imunity. Informuje řecký deník Kathimerini.

A pozor. Řecký exministr financí Varufakis čelí obvinění z vlastizrady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto
reklama

Žalobkyně nejvyššího řeckého soudu Efterpi Koutzamaniová předala řecké vládě dvě žaloby na bývalého ministra financí Janise Varufakise, které na něj podaly soukromé osoby a nyní se snaží zjistit, zda v jeho kauze byli zapleteni i lidé mimo politiku, kteří by měli čelit stejným obviněním.

První žalobu podal starosta města Stylida a předseda strany Teleia Apostolos Gletsos, druhou pak právník Panayiotis Giannopoulos. Ten Varufakise žaluje z vlastizrady ze způsobu jeho jednání s věřiteli. Gletsos pak za Varufakisovo nezodpovědné jednání, které „řecký stát vystavuje riziku odvety“.

Prozatím však není stíhán, jelikož nejdříve musí řecká vláda rozhodnout, zda ho zbaví poslanecké imunity. Prvním krokem je sestavení vyšetřovací komise. Mezitím se však očekává další žaloba od skupiny právníků, která prověřuje, zda do Varufakisova jednání byly zapleteny i další osobnosti mimo politické dění. Žalovat jej budou za narušování soukromí dat, překročení povinností, porušení měnových zákonů a náležitost ke zločinné organizaci.

Varufakis se v telefonickém rozhovoru, kde mluvil právě o svém plánu na paralelní bankovní systém, zmínil o tom, že hodlá využít pomoci svého přítele z dětství. Popis pak sedí na Michalise Hatzitheodorua, ředitele Generálního sekretariátu pro informační systémy, kterého však Varufakis přímo nejmenoval.

V úterním vyjádření se Hatzitheodoru ohradil vůči všem nařčením ze zneužití svojí funkce a jakýchkoliv zásahů do informačních systémů ministerstva. Prý nic takového nepodnikli, natož aby to plánovali.

Mezitím se mluvčí Evropské komise Mina Andreeva ohradila proti Varufakisově tvrzení, že řecký daňový systém je pod kontrolou řeckých věřitelů. Jeho tvrzení prý nemá reálný podklad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…