Budou Češi platit Havlem? Experti navrhují novou bankovku

15.01.2012 9:58

Na světě je další návrh, jak uctít památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Češi možná budou platit desetitisícikorunovou bankovkou s prezidentovým portrétem. Zastánci nápadu tvrdí, že by se tak vzpomínka na Havla trvaleji usadila v myslích lidí a to nejen v Česku. Lze však také namítnout, že by se Havel mohl stát terčem řady dalších lidových vtipů. Kolik občanů by při sobě nosilo bankovky s tak vysokou hodnotou?

Budou Češi platit Havlem? Experti navrhují novou bankovku
Foto: hns
Popisek: Bankovka s Havlem
reklama

Na stole leží další návrh k uctění památky prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil přichází s návrhem, aby byla v Česku zavedena nová desetitisícikorunová bankovka s portrétem Václava Havla. Informuje o tom server Lidovky.cz.

V ČNB se ke mně chovali arogantně

"Myslím, že teď je na to vhodná doba. Málokdo si uvědomuje, že morální potenciál Václava Havla by byl tímto způsobem trvale zvěčněn a zároveň distribuován do celého světa," uvedl Škňouřil.

Vzápětí si však postěžoval, že v ČNB ho s jeho nápadem arogantně vykázaly ze dveří. Prý mu arogantně odpověděli, že se o takové věci nemá starat. „Ale pokud vím, tak mají přijímat podněty občanů," vyjádřil nespokojenost Škňouřil.

Jedním z argumentů ve prospěch zavedení bankovky s Havlovým portrétem je podle Škňouřila i to, že by se dosud nejvyšší pětitisícová bankovka s prvním prezidentem republiky T. G. Masarykem dostala více do oběhu a neležela by jen v bankách.

Proti tomuto argumentu lze však postavit i opačný názor. Nestal by se Havel kvůli nové bankovce objektem nových lidových vtipů? Vezmeme-li v úvahu reálnou výši mezd v České republice, dostali by obyčejní lidé případné nové bankovky s Havlem do vůbec ruky?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obrovské zisky Lidlu, pozadí vztahů ministryně Schillerové. Zdroj odhalil nevídaný propletenec

17:54 Obrovské zisky Lidlu, pozadí vztahů ministryně Schillerové. Zdroj odhalil nevídaný propletenec

Zahraniční obchodní řetězce mají rozdělený trh s potravinářským i nepotravinovým zbožím v České repu…