ČEZ sponzoruje strany. Jen TOP 09 se mu ubránila, hřímá kníže

29.09.2011 9:51

Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala," řekl Schwarzenberg.

ČEZ sponzoruje strany. Jen TOP 09 se mu ubránila, hřímá kníže
Foto: Martin Kovář
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
reklama

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je veřejným tajemstvím, že polostátní gigant ČEZ za bývalého šéfa Martina Romana sponzoroval tuzemské politické strany. Řekl to serveru Aktuálně.cz. Energetická společnost jako sponzor ovšem není uvedena v žádné z oficiálních zpráv o hospodaření stran. ČEZ i zástupci politických stran to popírají.

SLEDUJEME téma Martin Roman

Roman nesponzoroval jen TOP 09, tvrdí kníže

"Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala," řekl Schwarzenberg. Podle něj tak Romanův odchod bude mít obrovské dopady na domácí politiku.

Zástupci ČEZ kategoricky odmítají, že by se společnost v posledních patnácti letech na politickém sponzoringu jakkoli podílela. A stejně mluví i politici ze všech parlamentních stran, které Aktuálně.cz oslovilo. Všichni trvají na tom, že ČEZ mezi jejich sponzory nikdy nebyl.

"Považuji to za nepravděpodobné," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. A místopředseda sociálních demokratů Jeroným Tejc k jasnému ne dodal: "Muselo by to být ve výroční zprávě." 

Parlamentní strany jsou ze zákona povinny zveřejňovat detaily o svém hospodaření, sponzory na prvním místě. Pokud by tomu tak bylo, muselo by jít o utajené toky peněz, které neprocházejí účetnictvím. Což by znamenalo mimo jiné daňové úniky, uvedl server.

Související:

Rada ČEZ schválila konec Romana. Místo něj nastupuje Beneš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…