Černý k epopeji: Názory Jakla a Michala Davida mě nezajímají

02.08.2010 16:11

Slovanská epopej patří do Prahy. To tvrdí bývalý šéf národní galerie Milan Knížák i sochař David Černý. Profesor akademie výtvarných umění to říká naprosto striktně a nepřipouští diskuzi. O hodnotě Muchova díla však nehodlá hovořit. Na přímý dotaz, zda souhlasí s názorem tajemníka prezidenta Ladislava Jakla, že se jedná o kýč tisíciletí, Knížák nechtěl odpovědět. Černý reagoval tak, že názory Jakla a Michala Davida jej nezajímají.

Černý k epopeji: Názory Jakla a Michala Davida mě nezajímají
reklama

Známý sochař David Černý, proslavený svou Entropou je také názoru, že Slovanská epopej patří do Prahy. „Je to takový typický Czech Art, asi by to mělo být v hlavním městě. Nejsme v Itálii, kde má každé větší město svoji galerii s naprostými skvosty. V Praze to dílo bude dostupnější pro širší veřejnost," míní Černý.

Ani on však nechce komentovat kvalitu díla a polemizovat s tajemníkem prezidenta Ladislavem Jaklem, jenž tvrdí, že epopej je kýč tisíciletí.

„Nemůžu říct, že bych to dílo znal, seznámil jsem se jen s několika fragmenty. Asi proto, že to není vystaveno v Praze. S panem Jaklem fakt nemíním polemizovat, ani nevím, zda je nějakým odborníkem přes výtvarné umění. Na názory lidí jako Jakl nebo Michal David nereaguji, nezajímají mě," prohlásil pro ParlamentníListy.cz Černý.

Rodina ať mlčí

„Slovanská epopej patří Praze. To je naprosto jednoznačné a  vůbec není o čem hovořit. Sám Alfons Mucha to nezpochybnitelně deklaroval ve své závěti, takže vůbec nevím proč se vedou všechny ty žabomyší války mezi lokálními politiky," řekl ParlamentnímListům.cz Knížák.

Umělcův vnuk John Mucha by chtěl, aby areál pro epopej vyrostl na místě bývalé sochy největšího vraha v dějinách, J.V. Stalina. Prý má mecenáše, který by celý projekt financoval. „Rodina Muchy nemá na epopej absolutně žádný nárok, takže jejich komentáře a připomínky jsou naprosto zbytečné. Měli by mlčet. Vůbec nechápu, proč se vede tato naprosto zbytečná debata," dodal Knížák.

Knížák však přiznává, že dílo by mělo mít svůj vlastní stánek. „To je jednoznačné. Uložení v prostorách Národní galerie by bylo provizoriem," tvrdí svérázný umělec. O hodnotě Muchova díla nehodlá spekulovat. „Bez komentáře," prohlásil. Na dotaz, zda sdílí Jaklův názor, vůbec nemínil reagovat. 

Čtěte také:

Fotokoláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš Urban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německo bez korupce? Zapomeňte. Babišova kritička v obrovských potížích. Razie v sídle poslance. Unikly maily, částky, přeposlané faktury

11:10 Německo bez korupce? Zapomeňte. Babišova kritička v obrovských potížích. Razie v sídle poslance. Unikly maily, částky, přeposlané faktury

Dosud neznámé e-maily ukazují, jaký enormní zisk dělali obchodníci s rouškami a respirátory na úkor …