Česká delegace v čele s Klausem míří do Polska

18.04.2010 8:31

Uctít oběti leteckého neštěstí a vzdát hold prezidentu Kaczyńskému, který při něm také zahynul, míří Klaus, Fischer a Duka.

Česká delegace v čele s Klausem míří do Polska
reklama

Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer, pražský arcibiskup Dominik Duka a další zástupci České republiky odjeli do Polska na pohřeb tamějšího prezidenta Lecha Kaczyńského, který tragicky zahynul při letecké havárii.

Klaus, Fischer i Duka se na pohřeb dopraví vlakem, vyjeli běžným spojem z pražského hlavního nádraží krátce po šesté hodině.

Místo letadla vlak 

"Je to veliký smutek a dnes vyvrcholí," sdělill prezident před cestou. Vlak prý coby způsob dopravy zvolil proto, že letadaa kvůli sopečnému mraku nelétají.


Lech Kaczyński i jeho žena Marie, která při katastrofě také zahynula, budou pohřeni v kryptě krakovského královského hradu Wavel vedle polských králů a dalších významných osobností polských dějin. 

Polský letecký speciál havaroval minulou sobotu, když přepravoval téměř sto reprezentantů polského státu či armády na připomínku masakru v Katyni, kde byly v roce 1940 zavražděny tisíce polských osob. 

Symbolika Katyně 

"Protože jedu jako osoba duchovní, je to modlitba, kterou budu doprovázet oběti této katastrofy i se vzpomínkou na ty oběti v Katyni, které tak dlouho byly utajovány, a to tím způsobem, který by se neměl opakovat," uvedl Duka. 

Úctu obětem leteckého neštěstí vyjádřilo Česko vyhlášením víkendových dnů za dny smutku a také sobotní minutou ticha. Ve Varšavě se právě v sobotu konala smuteční tryzna.

Více čtěte:

Ke Kaczyńskému jsem měl nejblíž ze všech státníků, říká Klaus 

Foto: mediafax 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚS opět zrušil ustanovení trestního zákoníku zmocňující vládu ke konkretizaci pojmu množství větší než malé

21:20 ÚS opět zrušil ustanovení trestního zákoníku zmocňující vládu ke konkretizaci pojmu množství větší než malé

Plénum Ústavního soudu částečně vyhovělo návrhu Okresního soudu v Chrudimi a zrušilo část ustanovení…