Chalupa by měl čelit zelenému extremismu jako Drobil, zní z ODS

17.01.2011 13:32

Měl by Chalupa pokračovat v kurzu svého předchůdce? Redakce oslovila politiky ODS, zdali by podle nich měl nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pokračovat v „neideologickém“ směru, který na ministerstvu započal jeho předchůdce Pavel Drobil, či zda by měl radikálně změnit styl.

Chalupa by měl čelit zelenému extremismu jako Drobil, zní z ODS
reklama

Tomáše Chalupu v pondělí na Pražském hradě jmenoval ministrem prezident Václav Klaus. Že se Chalupa stane členem Nečasova kabinetu, informovaly jako první ParlamentníListy.cz.

Straničtí kolegové Chalupy i Drobila se víceméně shodují, že „neekologistický" styl, který nastartoval Pavel Drobil, je pozitivní a Chalupa by v něm měl pokračovat.

Drobil bude rád, když Chalupa dokončí započaté věci

„Byl bych rád, kdyby Tomáš Chalupa pokračoval a dokončil některé věci, které jsem započal. To se týká například ochrany ovzduší či odpadového hospodářství. Dá se očekávat, že Tomáš Chalupa ale přijde se svými vlastními tématy a podněty a že se svého úkolu zhostí úspěšně a se ctí," řekl ParlamentníListům.cz exministr Drobil.

Předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová míní, že není důvod, aby Chalupa nějak radikálně měnil směr. „Je plně v kompeteneci ministra, jak bude řídit svůj rezort, ale domnívám se, že směr byl nastíněn dobře," řekla redakci Němcová.

„Pavel Drobil předvedl, že je možné ministerstvo řídit jak s ohledem na ochranu přírody, tak i s ohledem na člověka. Věřím, že nový ministr bude v tomto trendu pokračovat," řekl ParlamentnímListům.cz první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Stejný názor sdílí i ministr zemědělství Ivan Fuksa. 


Kocourek nechce Chalupovi radit

Podle ministra průmyslu Martina Kocourka odvedl Drobil kus dobré práce. „Ale aby ministr průmyslu radil ministrovi životního prostředí, jakým stylem má pracovat, bych považoval za naprosto nevhodné a kontraproduktivní. To přísluší jen premiérovi, případně prezidentu republiky," míní Kocourek.

„Pevně věřím, že Tomáš Chalupa bude na ministerstvu zárukou převahy rozumu a racionality nad ekologismem a baťůžkářstvím," odpověděl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Europoslanec a člen výkonné rady Hynek Fajmon předpokládá, že Chalupa bude pokračovat v dobrých krocích svého předchůdce.

Zbavme se extremistické zelené ideologie

„Tomáš by měl pokračovat ve směru nastoleném Drobilem, tedy zbavení ministerstva životního prostředí extremistické zelené ideologie," řekl redakci místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Podle místopředsedy senátorského klubu ODS Miroslava Škalouda by měl Chalupa pokračovat neideologicky. Podle něho jsou ministři životního prostředí, kteří jsou současně ekologickými aktivisty, katastrofou.

„Uvedu jeden příklad za všechny. U zákazu žárovek byl tento návrh Evropské komise přijat podle pravidla, že pokud není na Radě EU ministrů životního prostředí či v pověřeném výboru europarlamentu rozporován, je přijat. Jiný způsob odporu neexistuje. Nelze si představit, že by na radě ekologických aktivistů byl nějaký podobný návrh rozporován nebo nestranně posuzován," řekl Škaloud.

„Takovéto rady a tedy i ministři by měli být co nejméně ideologičtí. Takovýto nezelený neideologický ministr nebude zřejmě častým jevem, jsem ale rád za každou takovou výjimku ve prospěch racionálního posuzování jak evropské, tak naší legislativy," zdrůraznil Škaloud.

Europoslanec Ivo Strejček také v zásadě myslí, že by měl Chalupa pokračovat v Drobilově racionálním řízení ministerstva, kdy člověk není považován za škůdce přírody, který má být vyhuben. „Bohužel někteří ekologisté se domnívají, že život žáby má větší cenu než život člověka," dodal Strejček.

Ideologie ano, ne ale ta zelená

Podle poslance Pavla Béma, který je stejně jako Chalupa z Prahy 6, by nový ministr měl a bude pracovat odpovědně, hospodárně a s kvalifikovaným týmem. Podle Béma by se ale ministr ideologii vyhýbat neměl.

„Nepochybně sám zvolí směr, kterým se bude ubírat a jsem si jistý, že to bude směr správný. Kdybych byl na jeho místě já, určitě bych se ideologii nebránil. Stát ani klíčový státní orgán, kterým ministerstvo životního prostředí bezpochyby je, totiž bez ideologických principů a dlouhodobých vizí dobře řídit nelze," řekl ParlamentnímListům.cz Bém.

„Otázkou pouze je, jaká to má být ideologie. Určitě ne ta militantní, postavená na takzvané ´zelené energii´, která způsobila, že dnes máme nejdražší energie a zničenou krajinu fotovoltaickými elektrárnami. Určitě ne ta, která dává práci právním kancelářím ekoteroristických organizací, kterým jde o všechno jiné než o ochranu životního prostředí. V tomto smyslu je ´odideologizování na ministerstvu nezbytné. Věřím v Chalupovo vzdělání, zdravý rozum, zodpovědnost, manažerské schopnosti i politický instinkt. Jsem přesvědčen, že má schopnost nastavit tu správnou ideologii péče o životní prostředí," dodal Pavel Bém.

Ideologie zdravého rozumu

Podle senátora Jiřího Oberfalzera Drobil nastoupil správný trend a věří, že Chalupa v něm bude pokračovat. „Je třeba, aby se ministerstvo stalo znovu orgánem státu, který zastupuje zájmy občanů, a ne organizací typu Greenpeace, ve vládě. V tom má Tomáš Chalupa mou plnou důvěru," sdělil Oberfalzer.

Petr Nečas v pondělí, když uváděl nového ministra do úřadu, zopakoval, že věří, že Chalupa povede ministerstvo v neideologickém duchu. Chalupa dodal, že by na minsterstvu ale měla vládnout ideologie. Ideologie zdravého rozumu.

Že by Chalupa nemusel zklamat očekávání svých kolegů, napovídá i jeho výrok z kongresu ODS: „Musíme zajistit, že to nebude Brusel, občanská sdružení či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít."

Jak informovaly ParlamentníListy.cz, Chalupa měl od počátku při své nominaci podporu prezidenta republiky Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný generál z Izraele, bývalý šéf Mosadu: Jedna a půl miliardy muslimů. Vždy musíte být o krok před teroristy

14:51 Slavný generál z Izraele, bývalý šéf Mosadu: Jedna a půl miliardy muslimů. Vždy musíte být o krok před teroristy

Osmnáctibodový plán k zajištění bezpečnosti České republiky sepsal veterán izraelských ozbrojených s…