Čunek promluvil o mafii: Dostali mě z vlády, ale já ten boj nevzdám

04.12.2011 19:28

ROZHOVOR Senátor Jiří Čunek je zase na koni, alespoň tak ho v těchto dnech zobrazuje místní tisk na Vsetínsku, v sedle, na statném hřebci, jiskrou v očích a úsměvem na rtech. Důvod? Senátor Jiří Čunek chce příští rok nejen obhajovat pozici senátora, ale jít také do voleb jako lídr lidovců a stát se hetmanem Zlínského kraje. I přes všechny kauzy totiž věří, že má šanci.

Čunek promluvil o mafii: Dostali mě z vlády, ale já ten boj nevzdám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

„Jsem o tom přesvědčený. Chci podpořit zaměstnanost, byl jsem úspěšným ministrem a dokázal jsem, že umím řídit město," uvedl sebevědomě Jiří Čunek pro ParlamentníListy.cz.

Jenže politologové jeho velký comeback moc růžově nevidí. „Myslím si, že může uspět spíš jako senátor. V krajských volbách se jedná o kandidaturu do krajského zastupitelstva a tam nebude hrát KDU-ČSL dominantní úlohu. Silně pochybuji, že by nastala taková situace, že by se mohl on stát hejtmanem," uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomáš Lebeda, politolog. Ten také skepticky tvrdí, že Čunek moc plusových bodů v republice neposbíral a jeho věrní „Valaši" ho nezachrání. „Ćunek je kontroverzní osobnost. Má popularitu na Vsetínsku, ale nemyslím si, že má velké sympatie na Slovácku nebo ve Zlíně," upozornil Lebeda. Jiřího Čunka jsme se zeptali, jakou kariéru plánuje a jak vidí své šance. 

Chcete kandidovat jak na senátora a stát se hejtmanem Zlínského kraje, není toho trošku moc?

Podívejte se na současného hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka. Ten kandiduje také jak na senátora, tak bude obhajovat svůj současný post. Tato kombinace není nic neobvyklého.

O kterou pozici stojíte víc?

To se nedá říct. Rozhodl jsem se kandidovat proto, že jsem přesvědčený o tom, že mohu uspět. Dobře vím, že obě pozice pro člověka, který je zkušený a není v politice nový, není problém najít spojení mezi oběma posty tak, aby se vhodně doplňovaly.

Takže to znamená, že byste chtěl být hejtman i senátor současně?

Ano, určitě bych funkce propojil. Kdo se umí v politice chovat, může pro svůj kraj právě z těchto dvou pozic nejvíc vytěžit.

Co si myslíte, že Zlínskému kraji chybí a co byste chtěl změnit?

Ukazuje se, že jsme druhý nejchudší kraj a proto je nutné podpořit zaměstnanost. Není to ovšem záležitost jednoho opatření, které může krajský úřad udělat. Jde o podporu obcí tak, aby mohly zajistit podporu podnikání. Intervencí a silou kraje můžeme hodně dosáhnout, protože jde o respektovaného partnera i vůči státním institucím. Musíme také udělat pořádek v nemocnicích. Právě v těchto oblastech je nutné zakročit a prosadit výraznou změnu.

Když jste vzpomenul nemocnice, hodně se v současné době spekuluje o prodeji Baťovy nemocnice ve Zlíně společnosti Agel, která by ji měla oddlužit. Co si o tom myslíte?

Jsem zásadní odpůrce prodeje nemocnice společnosti Agel. Chci, aby zřizovatelem nemocnic zůstal Krajský úřad Zlínského kraje. Jen musí být zpravované víc efektivně. Je to záležitost přístupu kraje.


Jak bude vypadat Vaše předvolební kampaň?

Bude vycházet z toho, jaký skutečně jsem. Lidé mě znají tak, že si na nic nehraju a říkám věci tak, jak jsou. V tom budu dál pokračovat. Jsem v kraji známý jako člověk, který umí řídit město. Navíc se dnes nakonec ukázalo, že jsem byl i úspěšným ministrem pro místní rozvoj, který dokázal přes všechny problémy přinést České republice osm set miliard korun z Evropské unie.

Jako protikandidáta na hejtmana budete mít hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) a s největší pravděpodobností Libora Lukáše (ODS), současného náměstka hejtmana Zlínského kraje. Věříte, že proti nim máte šanci?

Vnímám je jako zkušené politiky. Respektuji je a jsou pro mě důstojnými protivníky. Jsem přesvědčený, že proti nim šanci mám. Bohužel nejde jen o volby osobností. Mnozí lidé vidí volby v kraji jako volby politických stran, ale i tak jsem přesvědčený, že mám šanci.

Současnému hejtmanovi často lidé vyčítají, že uzavřel velkou koalici s ODS a nespojil se víc s levicí, byl byste schopný také spolupracovat s pravicí?

Dívám se spíš na to, kteří lidé v jakých politických stranách posty zastávají a spojil bych se s těmi, kteří nevytvářejí krajskou mafii. A co udělal pan Mišák? I mě to překvapilo, že po drtivém vítězství se spojil s ODS. Zvenčí to pak vypadá, že je to jedno, komu lidé dají hlas, protože vždycky bude ve Zlínském kraji vládnout ČSSD a ODS.

Hovořil jste o krajské mafii, jak si mám tento termín vysvětlit?

Jsou politici, na které mám velmi negativní názor. Vím, že mají snahu nezdravým způsobem propojovat politiku s byznysem. Proti tomu jsem já vždycky vystupoval i ve vládě. Je pravda, že se mi to stalo osudným, protože pak proti mně použili policejní sílu a sílu státních zástupců. Naštěstí se konečně vyšetřilo, že to byl komplot.

Psali jsme: Čunek: Ať jsou viníci v mé kauzy potrestáni. Ne vše jste odhalili


Můžete být konkrétní, kdo tvoří mafii ve Zlínském kraji?

Nechci být konkrétní. Tím bych zbytečně ukazoval na někoho, kdo možná ani kandidovat nebude.

Po všech kauzách a velkých nepříjemnostech, které jste zažil. Kde jste vzal energii jít do dalších politických klání?

Musím říct, že mě znechutili, to je pravda. Jsem ale typ člověka, který s nespravedlností bojuje. Mám šanci na rozdíl od jiných lidí se sebrat a z této republiky se odstěhovat jinam. Mám na to prostředky i kontakty, ale jsem v této republice šťastný. Mám tu rodinu a své děti a vím, že některé věci změnit můžu. Když by to vzdali všichni, pak nám budou vládnout jen ti, kteří kradou peníze ze státních zakázek. Nejsem ten, který z boje utíká.

Dále čtěte: Kontrola odhalila: Státní zástupci chybovali v kauze Čunek


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Daniela Čunková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Do výzkumu ICT zařízení a služeb šlo 23 miliard korun

22:33 Český statistický úřad: Do výzkumu ICT zařízení a služeb šlo 23 miliard korun

Význam investic do nových digitálních technologií a služeb v Česku výrazně stoupá. Za posledních pět…