Další otrávení metanolem. Alkohol koupili ve stejné prodejně

14.11.2012 14:37

Otrávený alkohol si opět vybírá daň. Český rozhlas má informace o dalších dvou lidech, kteří jsou hospitalizováni s otravou metanolem. Všichni leží v olomoucké fakultní nemocnici.

Další otrávení metanolem. Alkohol koupili ve stejné prodejně
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto
reklama

Kromě muže, kterého v nemocnici na otravu metylalkoholem přijali v sobotu, přibyli dnes další dva pacienti, kteří se otrávili pančovaným alkoholem. Jde o sedmašedesátiletého muže a stejně starou ženu. Oba pocházejí z Olomouce.

„Stav muže je stabilizovaný, jeho manželka je ale ve velmi vážném stavu. Do nemocnice ji přivezli s poruchami vědomí a nyní je v umělém spánku. V její krvi naměřili lékaři 1,17 promile metanolu,“ uvedl Český rozhlas (ČRo).

„Je momentálně na klinice anesteziologie a resuscitace a její stav je stále vážný. Je v umělém spánku na dýchacím přístroji,“ potvrdil k jejímu zdravotnímu stavu mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Muž, který byl hospitalizován v sobotu, je pak podle informací rádia ve stabilizovaném stavu a lékaři ho dnes budou probouzet z umělého spánku.

Všichni tři lidé nakoupili nebezpečný alkohol ve stejné prodejně - v olomoucké Nedvědově ulici. Policisté už zahájili trestní řízení proti majiteli prodejny a prodavačce. Pokud se jejich vina prokáže, hrozí jim údajně až deset let vězení.

„Lahve s touto závadnou tekutinou zde zakoupilo několik osob. Odkud alkohol pochází, je předmětem šetření. Byly to lahve bez etiket a bez kolků, nebyly nijak označeny,“ doplnila k případu pro Čro policejní mluvčí Marta Vlachová.

„Policisté vyzývají všechny občany, kteří si v prodejně v Nedvědově ulici alkohol koupili, aby ho v žádném případě nepili a kontaktovali policii,“ referovalo nakonec rádio.

Analýza: Stát při kontrole černého trhu s alkoholem selhal

Vláda dnes navíc kvůli metanolové aféře projednala analýzu, jenž uvádí, že stát nedostatečně potíral černý trh s alkoholem. Státní orgány totiž selhaly jak v kontrole, tak i v oblasti postihu kriminálních činů, navíc mezi sebou i špatně komunikovaly.

Analýza také obsahuje kritiku vyškrtnutí přípravy trestného činu krácení daně z trestního zákoníku. „Policie tím přišla o možnost rozkrývat některé ilegální aktivity,“ uvádí.

Napříště má mít kontrolu černého trhu s alkoholem pod palcem koordinační skupina se zastoupením všech kontrolních orgánů.

Vláda si podle ČRo materiál nechala vypracovat v souvislosti s metanolovou aférou, která od září stála život už 33 lidí. Další desítky byly hospitalizovány a řada z nich bude mít trvale poškozené zdraví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNB: Prohlášení k výzvě poslance Dolínka ohledně investičního životního pojištění

11:43 ČNB: Prohlášení k výzvě poslance Dolínka ohledně investičního životního pojištění

Česká národní banka byla poslancem Petrem Dolínkem vyzvána k zakročení v kauze investičního životníh…