Dáme Bruselu o 5 miliard více. Za to, že se nám lépe daří

21.11.2011 8:28

Česko má do konce roku poslat do unijní pokladny o 4,99 miliardy korun více než původně počítalo. Důvodem je nedávná revize růstu hrubého domácího produktu za období od vstupu do Evropské unie v roce 2004 do loňského roku, který byl vyšší než původně spočítal Český statistický úřad. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Dáme Bruselu o 5 miliard více. Za to, že se nám lépe daří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

ČSÚ růsty HDP přepočítal podle nové metodiky EU, která zahrnuje i šedou ekonomiku. Česko tak letos namísto původně dohodnutých 32,25 miliardy korun pošle do EU celkem přes 37 miliard Kč. "Po přepočítání podle požadavků Bruselu stouplo kromě hrubého domácího produktu také hrubý národní důchod, z něhož se vypočítává část odvodů do rozpočtu EU," vysvětlil HN náměstek ministra financí pro státní rozpočet Jan Gregor.

Platíme za drogy, prostituci a práci na černo

Do nových statistik se totiž podle požadavků EU začaly započítávat i odhady peněz z nezjištěné ekonomiky, tzv. šedé ekonomiky, například z prodeje drog, prostituce či práce na černo. Dosud ČSÚ zahrnoval pouze odhady z oblasti prostituce a částečně z pašování tabáku. Přepočítávalo se v celé Evropské unii. "Podle mých informací jsme spolu s Finskem dopadli nejhůře," dodal Gregor.

Z čeho se tento náhlý výdaj zaplatí, není zatím jasné. Je však možné, že se mírně zvýší deficit letošního státního rozpočtu. "Řeší se to, ale bližší informace budou až příští týden," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo financí ve své poslední zprávě o stavu rozpočtu odhadlo letošní deficit státního rozpočtu na 3,7 procenta HDP. Navýšení dluhu o pět miliard by znamenalo nárůst o zhruba desetinu procentního bodu na 3,8 procenta HDP, což je stále deficit výrazně nižší, než s jakým vláda při sestavování letošního rozpočtu počítala. Rozpočet na letošní rok byl totiž sestaven s odhadem deficitu 4,6 procenta HDP.

Tuzemská ekonomika v loňském roce stoupla podle revidovaných národních účtů ČSÚ o 2,7 procenta, podle údajů před revizí vzrostla o 2,3 procenta. V roce 2009 ekonomika klesla podle přepočítaných údajů o 4,7 procenta, před revizí úřad uváděl pokles o 4,1 procenta. V roce 2006, kdy česká ekonomika zaznamenala vůbec největší růst, revize růst zvedla na sedm procent. Dříve to bylo 6,8 procenta. Další mimořádná revize se podle úřadu chystá v roce 2014.

Související:

Babiš: EU? Zlaté RVHP, tam jsme se s Rusáky ožrali a domluvili

EU je německá Čtvrtá říše, šokoval poslanec ČSSD. Jde o Řecko

Reformu dohledu EU nad finančním trhem asi sněmovna odsouhlasí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Zasedala Krajská epidemiologická komise

14:02 Jihomoravský kraj: Zasedala Krajská epidemiologická komise

V úterý 22. 2. 2020 dopoledne jednala v brněnském sídle krajského úřadu Krajská epidemiologická komi…