Dobeš má dvakrát víc úředníků a eurofondy nezvládá, říká Vitula

02.01.2012 19:02

Počet úředníků zabývajících se eurofondy se za ministra školství Josefa Dobeše (VV) více než zdvojnásobil, přesto čerpání nefunguje. Může za to špatné řízení a Dobešova chaotická personální politika, řekl někdejší ředitel sekce pro čerpání fondů Jan Vitula (TOP 09).

Dobeš má dvakrát víc úředníků a eurofondy nezvládá, říká Vitula
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr Josef Dobeš ve své kanceláři
reklama

"Místo 180 lidí má teď sekce pro EU 380 lidí," uvedl Vitula. Když Dobeš přišel na úřad, vypracoval prý Vitulův tým analýzu, podle níž by potřebovali ke 180 stávajícím zaměstnancům přijmout dalších 30 na kontroly projektů. To ale podle Vituly ministr odmítl s tím, že se naopak musí propouštět. Vitula krátce poté z ministerstva odešel. Dobeš podle něj vyhodil zkušené úředníky, a poté nabral nové, kteří si ale se složitou administrativou nedokážou poradit.

Za Dobeše selhalo řízení systému

Audit Evropské komise zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek a nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Většina kontrolovaných projektů byla z let 2008 a 2009, kdy je měl na starosti právě Vitula.

"Projekty ale pokračovaly až do roku 2010 a 2011," hájí se. Audit prý ukázal, že systém byl dobře nastaven, za Dobeše ale selhalo řízení. Důkazem je podle něho například to, že management kontrol nebo takzvaná auditní stopa, podle níž jde dohledat jednotlivé úřední kroky, dostaly od Evropské komise známku tři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Samopaly, tlumiče, střílející tužka

18:14 Policie ČR: Samopaly, tlumiče, střílející tužka

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCO…