Dobeš promluvil: Očistím se. Za průšvih s dotacemi může i Kalousek

02.01.2012 13:35

VÍME PRVNÍ Ministr školství Josef Dobeš se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k problematice pozastavení čerpání z fondů EU. S veřejnou reakcí na audit operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost prý počkal s ohledem na konání pohřbu Václava Havla a kvůli vánočním a novoročním svátkům.

Dobeš promluvil: Očistím se. Za průšvih s dotacemi může i Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

„Představitelé TOP 09 však tolik slušnosti a ohleduplnosti neměli a začali mediální kanonádu vůči mé osobě. U všech ostatních mě to nepřekvapuje, ale od ministra financí Miroslava Kalouska, člověka spoluzodpovědného za čerpání eurodotací v České republice, bych takovou neobjektivní, nekompetentní a neodbornou interpretaci nečekal,“ rýpl si Dobeš do Kalouska.

„Na rozdíl od ministra financí Miroslava Kalouska tuto tématiku odmítám používat k účelovým politickým útokům na své konkurenty. Mým bytostným zájmem je, aby se eurodotace určené pro ČR skutečně a kvalitně vyčerpaly,“ dodal ministr.

Problémy jsou i na jiných ministerstvech

Podle ministra Dobeše operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost prochází v současné době podobným procesem, jakým prošly nebo procházejí jiné operační programy - například OP Podnikání a inovace pod správou ministerstva průmyslu, OP Životní prostředí, ROP Severozápad a Jihozápad nebo OP Doprava.

I jeho kolega, ministr dopravy Pavel Dobeš či ministr životního postředí Tomáš Chalupa ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz připustili, že problémy s čerpáním existují i v jejich rezortech.

„Je v mých silách tento problém vyřešit. Ve středu na tiskové konferenci také prokážu, že nesu dědictví bývalého vedení sekce EU fondů, tehdy ovládané členem TOP 09 Janem Vitulou. Naopak s novým vedením uvedené sekce se nám podařilo nejen zrychlit čerpání eurodotací, ale i odstranit mnoho nedostatků zmiňovaných v auditu Evropské komise,“ vzkázal Dobeš.

ODS a VV: Kalousek chce rozbít koalici

Tlak TOP 09 na odchod ministra Josefa Dobeše již vyvolal v koalici poměrně silnou roztržku. Politici ODS a Věcí veřejných ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz uváděli, že se první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek i předseda strany Karel Schwarzenberg snaží rozbít pravicovou vládu a připavují si předpolí pro koaliční spolupráci s ČSSD. Poslanci TOP 09 ale takovou interpretaci odmítali. Premiér Petr Nečas zase uvedl, že TOP 09 nemá co kádrovat ministra vlády a z hlediska úspěšnosti posuzuje ministry premiér.

Ministerstvo minulý čtvrtek uvedlo, že audit Evropské komise zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka tak zřejmě bude dočasně pozastaveno čerpání dotací z tohoto programu. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun. Ministerstvo školství je kvůli nedostatečnému čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Stálým kritikem ministerstva je v tomto směru právě bývalý náměstek zodpovědný za tuto otázku Jan Vitula z TOP 09, kterého Dobeš z ministerstva vyhodil. Vitulu v prosinci 2007 na ministerstvo přivedl tehdejší ministr školství Ondřej Liška ze Strany zelených. Jan Vitula byl tehdy členem KDU-ČSL. Ministerstvo školství se brání právě i v tom smyslu, že velkou část odpovědnosti nese prý odvolaný Vitula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…