Důvody jít volit podle politologů: Nespokojenost a mobilizace mladých

29.05.2010 13:30

Velké množství Čechů letos k tomu, aby šli k urnám, přiměla negativní kampaň a nespokojenost se stavem společnosti.

Důvody jít volit podle politologů: Nespokojenost a mobilizace mladých

Volební účast v letošních volbách se podle průzkumu agentur SC&C a SPSS CR pohybuje okolo 62 procent, je tedy považována za relativně vysokou. Podle politologů je jejím důvodem především mobilizace mladých voličů a přetrvávající nespokojenost ve společnosti. Podobně tomu bylo již ve volbách před čtyřmi lety. Tehdy se voleb zúčastnilo 64 procent lidí.

"Do roku 2002 jsme zaznamenávali pokles, volební účast šla dolů z devadestáti procent v první porevolučních volbách," uvedl v České televizi politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd s tím, že až volby v roce 2006 přitáhly hodně voličů zejména kvůli polarizované kampani.

Ataky na soupeřovy slabiny

"To je něco, co pokračuje, něco, co je voliči hodnoceno negativně, strany útočí na slabiny soupeře, ale mobilizuje to voliče," dodal Lebeda.

Ten si notoval i s Michalem Klímou, politologem z Metropolitní univerzity. "Výzkumy ukazují, že lidé jsou směrem k největším stranám nespokojeni, zde je možnost větší mobilizace. u těch mladších je důležité, kdo z nich k volbám šel," řekl Klíma s tím, že někteří voliči ale mohli být unaveni z dlouhotrvající volební kampaně, což je od účasti u uren odradilo.

"Když je příliš velká účast, svědčí to o něčem, co v té společnosti není dobré," zauvažoval poté Klíma s tím, že prorokovanou 62procentní účast ale za příliš velkou považovat nelze.

Více čtěte:

VOLBY

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

22:30 Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

Ukázky vojenské techniky v těsné blízkosti diváků, novinky v podobě chemického průzkumného vozidla n…