Dvojnásobek času, polovina moderátorů. Utáhnou to nové Události ČT?

24.11.2011 19:03

Není pochyb o tom, že od podzimu noví šéfové České televize, generální ředitel Petr Dvořák a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, by ze zpravodajských Událostí rádi vytvořili výkladní skříň podobnou té, jakou jsou Televizní noviny pro TV Nova. I když se proto nedají čekat jen kosmetické změny, přesto překvapují zvěsti, že by měl pořad trvat celou hodinu a z dosavadního moderátorského týmu by zůstalo jen torzo.

Dvojnásobek času, polovina moderátorů. Utáhnou to nové Události ČT?
Foto: ct.cz
Popisek: Logo České televize
reklama

Kompletní přeměnou má projít zpravodajský pořad České televize Události od března příštího roku. Stejná nezůstane žádná složka pořadu - stopáž, grafika, editorský tým ani moderátoři. Hospodářské noviny informují o tom, že místo 33 minut budou Události trvat celou hodinu, nebude je uvádět pár, ale jen jeden moderátor, a že doslova zemětřesení čeká dosavadní moderátorský tým.

Skončit by totiž měli Bohumil Klepetko, Josef Maršál, Roman Pistorius i Iveta Toušlová, šanci mají naopak dostat Jolana Voldánová a Marcela Augustová. Nově by se při uvádění Událostí mohl objevit Jakub Železný, moderátorské eso nejen nočních Událostí, komentářů, nebo také Daniela Písařovicová, moderátorka Studia 6 a odpoledních vysílacích bloků ČT24.

Sledujeme téma Česká televize

V BBC vydrží moderátoři i třicet let

Hledání nových tváří do hlavních zpravodajských pořadů veřejnoprávních televizí příliš časté není. „U BBC to funguje tak, že jen proto, že to někdo dělá třicet let, neodejde. Před kamerou jsou i do pozdního věku. Ve veřejnoprávní televizi by měl existovat jiný pohled než v komerční. Důvodem k výměně by měla být jedině kvalita," říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Martin Potůček, ředitel GUIDELINE, agentury pro oblast reaklamy a PR.   

„U Zdeňka Šámala, jak ho znám, nebudou opatření u moderátorů jen změnou pro změnu, ale spíše proto, že by moderátoři nebyli ochotní ke změnám," odmítá pro ParlamentníListy.cz Daniel Köppl, šéfredaktor týdeníku Marketing&Media, myšlenku, že by ředitel zpravodajství bral v úvahu takové faktory jako je moderátorská dlouhověkost a s ní spojená okoukanost televizní tváře.

V Německu se ženy ohradily poukazem na páprdy

K avizovaným výměnám moderátorů se ve vysílání ČT24 vyjádřila i Lída Rakušanová, která působila dlouhá léta v domácí redakci československého oddělení Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. „V Německu se kdysi rozběhla diskuse, zda má moderátorka na obrazovce být, i když je jí třeba padesát a má vrásky. A ženy v Německu se ohradily, že když televize může ukazovat všechny ty staré páprdy, tak tam mohou být i starší ženy. A rychle zařadili zpátečku," připomněla novinářka.

Zpravodajský pořad Události by měl změnit nejen tváře moderátorů, ale i jejich počet. „Jestli to bude uvádět jeden místo dvou, to není pro úspěšnost pořadu nijak klíčové," míní Köppl. „Ten model se dvěma moderátory je prověřený a podle mě má i něco do sebe. Nota bene, pokud se pořad prodlouží na hodinu," kontruje odlišným názorem Potůček, mimo jiné i člen prezídia Asociace českých reklamních agentur.

Ze dvou a čtvrt milionu by ČT ukusovala Nově jen těžko

Hodně odvážně vypadá údajný záměr prodloužit stopáž Událostí na celou hodinu. Teď je večer mezi sedmou a půl osmou sleduje podle dat ATO - Mediaresearch, která pro ParlamentníListy.cz zpracovala MÉDEA, a.s. ve spolupráci s MÉDEA RESEARCH, k.s. dohromady na ČT1 a ČT24 průměrně kolem 800 tisíc diváků, zhruba ve stejném čase se na Zprávy TV Prima dívá přes milion diváků, takže na zpravodajství je v té době zvědavo kolem dvou milionů diváků.

Mezi půl osmou a osmou pak zhruba dva miliony a čtvrt sledují Televizní noviny TV Nova. Pravděpodobnost, že by ČT přetáhla v onom čase tuzemské jedničce diváky, se nezdá příliš velká. „K tomu, že ČT přebere část diváků Nově, jsem skeptický. Navíc to ani není role veřejnoprávní televize. Jejím úkolem je brát témata seriózně a důkladně. Co vidím na Nově, je hodně povrchní. Proto by nemělo být cílem ČT honit se s Novou o sledovanost," tvrdí pro ParlamentníListy.cz šéf GUIDELINE Potůček.

Hodinové Události by mohly být sofistikovanějším modelem

Únosnosti hodinového trvání zpravodajského pořadu se šéfredaktor Marketing&Media Köppl neobává. „Pokud budou mít Události moderní podobu, tak by hodinová stopáž neměla být problémem. To by mělo být v pohodě," myslí si mediální odborník. „To prodloužení mi připadá jako sofistikovanější model, což mi vyhovuje, tedy pokud mají jít reportáže do hloubky a nebude se zvyšovat jejich počet," přidává se Potůček.

Ale zda dojde ve zpravodajských Událostech právě k těmto avizovaným změnám, není vůbec jisté. Ředitel zpravodajství veřejnoprávní televize Zdeněk Šámal zatím své záměry veřejnosti prozradit nechce. „Já plánuju spoustu věcí a říkám je, když přijde jejich čas. Na zbytek se zeptejte v Hospodářských novinách, je to jejich článek, ne moje realita," reaguje pro ParlamentníListy.cz Šámal tak, jako by mnohé ze zveřejněného nemusela být pravda.

K věci:

Události ČT se mění. Opustí je většina moderátorů 

Události ČT: V pátek blamáž, v neděli přes milion diváků 

Rekordní sledovanost zpravodajství ČT. Když bude exšéf Novy ředitelem 

Foto: ceskatelevize.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

4:40 Obrovský skandál a zatýkání na Slovensku týkající se PENTY. U jejich firmy se fotil i Kalousek

Slovenská Národní kriminální agentura, obdoba bývalé české ÚOOZ, v úterý odpoledne zadržela čelného …