Ekonom Kohout: Politika nefunguje, Zeman ji napravuje. Potrefené husy kejhají na Ištvana

16.07.2013 7:02 | Zprávy

Ekonom Pavel Kohout, autor knihy Úsvit, s podtitulem kritika politického systému a návrh nové Ústavy pro Českou republiku, nekritizuje na rozdíl od mnoha politiků a politologů kroky prezidenta Miloše Zemana za to, že posouvá současný politický systém od parlamentního k prezidentskému.

Ekonom Kohout: Politika nefunguje, Zeman ji napravuje. Potrefené husy kejhají na Ištvana
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

„Prezidentský systém je mnohem lepší, protože odpovědnost není roztříštěna mezi anonymní masu poslanců, ale je na jednom konkrétním politikovi, který může, ale nemusí být příště znovu zvolen do funkce prezidenta,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz Pavel Kohout, který považuje prezidentovy kroky nejen za logické, ale dokonce za správné.

Vy jste kritikem současného politického systému, ve své knize jste uvedl, že nepořádek je zakódován do politického systému, poměrný volební systém vytváří podle vás permanentní nestabilitu. Jak tedy vnímáte kroky prezidenta Miloše Zemana, který se podle politologů i politiků snaží destruovat současný politický systém z parlamentního na prezidentský?

Miloš Zeman, jakkoli nejsem jeho příznivec ani volič, se nesnaží nic destruovat. Jedná přísně podle ústavy. Pokud jde o ústavní zvyklosti, žádné skutečné se během pouhých dvou desetiletí ještě nestačily stabilizovat.

Prezidentský systém je mimochodem mnohem lepší, protože odpovědnost není roztříštěna mezi anonymní masu poslanců. Odpovědnost je na jednom konkrétním politikovi, který může, ale nemusí být příště znovu zvolen do funkce prezidenta.

Z tohoto hlediska jsou kroky Miloše Zemana nejen logické, ale dokonce správné. Zde opět zdůrazňuji, že nejsem členem fan klubu Miloše Zemana, nevolil jsem ho, ale když má někdo pravdu, neváhám to připustit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

13:28 Správa železnic: Počet nehod na železnici klesá

Bezpečnost na železnici se zlepšuje, nehod na přejezdech bylo loni nejméně za pět let. Pokračování p…